Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-200/3 T8511 (2024) Bar & Extrusion
Liga de alumínio aeroespacial de alta resistência.
A high strength alloy with, dependent upon temper, minimum proof stress up to 56 ksi/385 MPa and a minimum tensile strength up to 70 ksi/482 MPa.
It is excellent on parts where good strength-to-weight ratio is required.
BAIXAR PDF
Faixa
ATENÇÃO
Se você não encontrar o que procura, entre em contato com seu centro de serviço local com seus requisitos específicos.
QQ-A-200/3 T8511 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Padrão | País / Região | Grau / Designação |
| AA | EUA | 2024-T8511 |
| UNS | Internacional | A92024 (2024-T8511) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-2024-T8511 / 3.1355 |
| Nome em Português | Europa | AlCu4Mg1-T8511 |
| ASTM B221 | EUA | 2024-T8511 extruded bar, rod, shapes & tube |
| GB | China | 2A12-T8511 (commonly used equivalent to 2024-T8511) |
| JIS | Japão | A2024-T8511 |
| BS (Aerospace) | Reino Unido | 2024A-T8511 extruded products (L-series aerospace) |
Propriedades
Composição Química
Alloy QQ-A-200/3
SAE AMS QQ-A-200/3
| Elemento Químico | % Presente |
| Silício (Si) | 0.00 - 0.50 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Cobre (Cu) | 3.80 - 4.90 |
| Manganês (Mn) | 0.30 - 0.90 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Magnesium (Mg) | 1.20 - 1.80 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titânio (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilíbrio |
Propriedades Físicas Gerais
| Propriedade Física | Valor |
| Densidade | 2.74 g/cm³ |
| Ponto de Fusão | 640 °C |
| Expansão Térmica | 23.1 x 10-6/K |
| Módulo de Elasticidade | 73 GPa |
| Condutividade Térmica | 121 W/m.K |
| Resistividade elétrica | 30 % IACS |
Aplicativos
- Commonly used in:
- Aircraft structural components
- Truck wheels
- Medical instruments
- Screw machine products
Characteristics
- High strength
- Very good machinability
- Very good weldability
- Improved stress corrosion cracking resistance
- Excellent fatigue resistance
Informações Adicionais
Propriedades Mecânicas
These apply to QQ-A-200/3 bar in the T3 temper.
| Diameter (mm) | Proof Strength (Min) | Tensile Strength (Min) | Elongation % (Min) |
| Up to & incl. 6.25mm | 290 | 393 | 12 |
| Over 6.3mm up to & incl. 19mm | 303 | 414 | 12 |
| Over 19mm up to & incl. 38mm | 317 | 448 | 10 |
| Over 38mm | 358 | 483 | 10 |