Aluminium, Commercial Alloy
4015 H14 Sheet
High quality general purpose aluminium alloy.
Aluminium alloy 4015 is a high quality general purpose alloy. It is a close relation to 3103 AlMn alloy, but with a higher silicon content.
This alloy can be welded, anodized* or painted. (*It should be noted that the anodized finish of alloy 4015 will be much darker and less reflective that on alloys 1050 or 3103 so this is not recommended for decorative applications).
Many users now prefer to use alloy 4015 having switched from other alloys such as 1050 and 3103.
Please note that the mechanical properties quoted are for H14 temper.
BAIXAR PDF
Faixa
ATENÇÃO
Se você não encontrar o que procura, entre em contato com seu centro de serviço local com seus requisitos específicos.
4015 H14 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Padrão | País / Região | Grau / Designação |
| AA | EUA | 4015-H14 |
| UNS | Internacional | A94015 (4015-H14) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-4015-H14 |
| Nome em Português | Europa | AlSi2Mn-H14 |
Propriedades
Composição Química
Alloy 4015
| Elemento Químico | % Presente |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Cobre (Cu) | 0.00 - 0.20 |
| Magnesium (Mg) | 0.10 - 0.50 |
| Silício (Si) | 1.40 - 2.20 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Manganês (Mn) | 0.60 - 1.20 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilíbrio |
Propriedades Mecânicas
Sheet 0.2mm to 3.00mm
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Resistência à Tração | 150 - 200 MPa |
| Tensão de Escoamento | 120 Min MPa |
| Dureza Brinell | 50 HB |
Propriedades Físicas Gerais
| Propriedade Física | Valor |
| Densidade | 2.72 g/cm³ |
| Ponto de Fusão | 600 °C |
| Expansão Térmica | 24 x 10-6/K |
| Módulo de Elasticidade | 70 GPa |
| Condutividade Térmica | 150-200 W/m.K |
| Resistividade elétrica | 0.023-0.029 x 10-6 Ω .m |
Aplicativos
- Industry application include:
- Building
- Food
- Transport
- Packaging
Characteristics
- Good ductility
- Good mechanical strength
- Similar corrosion resistance to the 3000 series alloys
- Suitable for most applications in mill finish or painted
- Not recommended for use in aggressive environments
Informações Adicionais
Fabricação
Corresponds to alloy 3103 in same temper but may not be a direct equivalent.
r/t performance dependent upon thickness – approx figures for H12 r/t min bend radius for 180 degree bend are shown below:
Thickness
0.5-0.8mm: r/t 0.0
0.8-1.5mm: r/t 1.0
1.5-3.0mm: r/t 2.0
| Process | Rating |
| Workability Cold | Very Good |
| Usinabilidade | Acceptable |
| Weldability - Gas | Very Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Bom |
| Brazability | Very Good |
| Solderability | Very good |
Soldabilidade
Suitable for MIG and TIG welding using normal aluminium welding conditions. Recommended welding wire is 4043 (Al Si5).