Aluminium, Commercial Alloy
5083 O H111 Sheet & Plate
A liga de alumínio não tratável termicamente de maior resistência.
Aluminium 5083 is known for exceptional performance in extreme environments. 5083 is highly resistant to attack by both seawater and industrial chemical environments.
Mechanical properties shown are for O & H111 temper.
BAIXAR PDF
Faixa
- Plate can be cut to customer requirements. Please contact your local Service Centre for further details.
- 4000 x 2000 & 6000 x 2000 plates are 3.2 certified to
- LRS
- DNV
- BV
- ABS
| Sheet Size | Sheet Thicknesses | Plate Thickness |
| 2000 x 1000 | 2.0mm - 3.0mm | |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 8.0mm | 4.0mm - 25.0mm |
| 3000 x 1500 | 2.0mm - 6.0mm | |
| 3020 x 1520 | 12.0mm - 15.0mm | |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 8.0mm | |
| 4000 x 2000 | 3.0mm - 25.0mm | |
| 6000 x 2000 | 3.0mm - 40.0mm |
ATENÇÃO
Se você não encontrar o que procura, entre em contato com seu centro de serviço local com seus requisitos específicos.
5083 O H111 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Padrão | País / Região | Grau / Designação |
| AA | EUA | 5083-O / 5083-H111 |
| UNS | Internacional | A95083 (5083-O / 5083-H111) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-5083-O / EN AW-5083-H111 / 3.3547 |
| Nome em Português | Europa | AlMg4.5Mn0.7-O / AlMg4.5Mn0.7-H111 |
| GB | China | 5083-O / 5083-H111 |
| JIS | Japão | A5083-O / A5083-H111 |
| DIN | Germany | 3.3547 (AlMg4.5Mn0.7-O / H111) |
| BS | Reino Unido | 5083-O / 5083-H111 (marine plate grade) |
| AFNOR | França | A-G4MC-O / A-G4MC-H111 |
Propriedades
Composição Química
Alloy 5083
| Elemento Químico | % Presente |
| Manganês (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Magnesium (Mg) | 4.00 - 4.90 |
| Silício (Si) | 0.40 max |
| Zinc (Zn) | 0.10 max |
| Cromo (Cr) | 0.05 - 0.25 |
| Titânio (Ti) | 0.15 max |
| Others (Each) | 0.05 max |
| Others (Total) | 0.15 max |
| Aluminium (Al) | Equilíbrio |
| Ferro (Fe) | 0.40 max |
| Cobre (Cu) | 0.10 max |
Propriedades Mecânicas
Sheet 0.2 - 6.3mm Thick
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 125 Min MPa |
| Resistência à Tração | 275 - 350 MPa |
| Dureza Brinell | 75 HB |
Plate 6.3mm to 80mm
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 115 Min MPa |
| Resistência à Tração | 270 - 345 MPa |
| Dureza Brinell | 75 HB |
Plate 80mm to 120mm
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 110 Min MPa |
| Resistência à Tração | 260 Min MPa |
| Dureza Brinell | 70 HB |
| Elongation A | 12 Min % |
Propriedades Físicas Gerais
| Propriedade Física | Valor |
| Densidade | 265 g/cm³ |
| Ponto de Fusão | 570 °C |
| Expansão Térmica | 25 x 10-6/K |
| Módulo de Elasticidade | 72 GPa |
| Condutividade Térmica | 121 W/m.K |
| Resistividade elétrica | 0.058 x 10-6 Ω .m |
Aplicativos
- Shipbuilding
- Rail cars
- Vehicle bodies
- Tip truck bodies
- Mine skips and cages
- Pressure vessels
Characteristics
- Exceptional strength after welding
- Exceptional performance in extreme environments
- Not recommended for use in temperatures above 65oC
- Marine grade aluminium alloy
Informações Adicionais
Fabricação
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Average |
| Usinabilidade | Poor |
Soldabilidade
When welding 5083 to itself or another alloy from the same sub-group, the recommended filler metal is 5183. Other suitable fillers are 5356 and 5556.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Average |
| Weldability - Arc | Excelente |
| Weldability - Resistance | Excelente |
| Brazability | Poor |
| Solderability | Poor |