Aluminium, Commercial Alloy
5754 H24 Sheet & Plate
Exceptional corrosion resistance ideal for applications in marine, nuclear, chemical, oil & gas.
Aluminium alloy 5754 has excellent corrosion resistance especially to seawater and industrially polluted atmospheres such as marine, nuclear, chemical, oil & gas industry applications.
It has higher strength than 5251. This high strength makes 5754 highly suited to flooring applications.
Plate can be cut to size as per customer requirements. Contact your local Service Centre for further details.
Please note that mechanical properties shown are for H24.
BAIXAR PDF
Faixa
ATENÇÃO
Se você não encontrar o que procura, entre em contato com seu centro de serviço local com seus requisitos específicos.
5754 H24 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Padrão | País / Região | Grau / Designação |
| AA | EUA | 5754-H24 |
| UNS | Internacional | A95754 (5754-H24) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-5754-H24 / 3.3535 |
| Nome em Português | Europa | AlMg3-H24 |
| GB | China | 5754-H24 |
| BS | Reino Unido | 5754-H24 (sheet / plate) |
| AFNOR | França | A-G3M-H24 |
Propriedades
Composição Química
Alloy 5754
| Elemento Químico | % Presente |
| Manganês (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Magnesium (Mg) | 2.60 - 3.60 |
| Silício (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Cobre (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.10 - 0.60 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Titânio (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Aluminium (Al) | Equilíbrio |
Propriedades Mecânicas
Sheet & Plate 0.2mm to 25mm
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 160 Min MPa |
| Resistência à Tração | 240 - 280 MPa |
| Dureza Brinell | 70 HB |
| Alongamento A50 mm | 6 Min % |
Propriedades Físicas Gerais
| Propriedade Física | Valor |
| Densidade | 2.66 g/cm³ |
| Ponto de Fusão | 600 °C |
| Expansão Térmica | 24 x 10-6/K |
| Módulo de Elasticidade | 68 GPa |
| Condutividade Térmica | 147 W/m.K |
| Resistividade elétrica | 0.049 x 10-6 Ω .m |
Aplicativos
- Treadplate
- Shipbuilding
- Vehicle bodies
- Rivets
- Fishing industry equipment
- Food processing
- Welded chemical and nuclear structures
Characteristics
- Excellent weldability
- Good formability
- Excellent resistance to seawater & industrial chemical corrosion
Informações Adicionais
Fabricação
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Very Good |
| Usinabilidade | Average |
Soldabilidade
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Excelente |
| Weldability - Arc | Excelente |
| Weldability - Resistance | Excelente |
| Brazability | Poor |