Aluminium, Commercial Alloy
5251 Aluminium O Sheet & Plate
Good formability and higher mechanical properties.
Aluminium alloy 5251 has good formability and is ideal for general sheet metal work where higher mechanical properties are required.
Mechanical properties shown are for O condition.
BAIXAR PDF
Faixa
ATENÇÃO
Se você não encontrar o que procura, entre em contato com seu centro de serviço local com seus requisitos específicos.
5251 O Aluminium Related Specifications
| Sistema / Padrão | País / Região | Grau / Designação |
| AA | EUA | 5251-O |
| UNS | Internacional | A95251 (5251-O) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-5251-O / 3.3525 |
| Nome em Português | Europa | AlMg2Mn0.3-O |
| GB | China | 5251-O |
| BS | Reino Unido | 5251 (N4) O |
| AFNOR | França | A-G2M-O |
Propriedades
Composição Química
Alloy 5251
| Elemento Químico | % Presente |
| Manganês (Mn) | 0.10 - 0.50 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Cobre (Cu) | 0.00 - 0.15 |
| Magnesium (Mg) | 1.70 - 2.40 |
| Silício (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.15 |
| Titânio (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilíbrio |
Propriedades Mecânicas
Sheet and Plate 0.2mm to 50.00mm
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 60 Min MPa |
| Resistência à Tração | 160 - 200 MPa |
| Dureza Brinell | 44 HB |
Propriedades Físicas Gerais
| Propriedade Física | Valor |
| Densidade | 2.69 g/cm³ |
| Ponto de Fusão | 625 °C |
| Expansão Térmica | 25 x 10-6/K |
| Módulo de Elasticidade | 70 GPa |
| Condutividade Térmica | 134 W/m.K |
| Resistividade elétrica | 0.044 x 10-6 Ω .m |
Aplicativos
- Boats
- Panelling and pressings
- Marine structures
- Aircraft parts
- Vehicle panels
- Furniture tubing
- Silos
- Containers
Characteristics
- Work hardening rapidly
- Readily weldable
- High corrosion resistance particularly in marine environments
Informações Adicionais
Fabricação
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Very Good |
| Usinabilidade | Average |
Soldabilidade
Aluminium alloy 5251 is a readily weldable alloy.
The recommended filler wire is 5356 when welding alloy 5251 to itself, 6XXX series alloys, 7XXX series alloys and most other 5XXX alloys.
When welding alloy 5251 to 5005, 5020, 1XXX series or 3XXX series alloys, the recommended filler wire is 4043.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Very Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Very Good |
| Brazability | Poor |