Aluminium, Commercial Alloy
Aluminium 5083 F Bar & Extrusion
Высокопрочный алюминиевый сплав морского класса, не подвергающийся термической обработке, обеспечивает превосходную коррозионную стойкость в морской воде.
Aluminium 5083 is known for exceptional performance in extreme environments. It is highly resistant to attack by both seawater and industrial chemical environments.
Mechanical properties shown are for O/H111 temper.
СКАЧАТЬ PDF
Диапазон
PLEASE NOTE
If you do not see what you are looking for, please contact your local service centre with your specific requirements.
5083 F Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Country / Region | Grade / Designation |
| AA | USA | 5083-F |
| UNS | International | A95083 (5083-F) |
| EN / DIN | Europe | EN AW-5083-F / 3.3547 |
| EN Name | Europe | AlMg4.5Mn0.7-F |
| GB | China | 5083-F |
| JIS | Japan | A5083-F |
| DIN | Germany | 3.3547 (AlMg4.5Mn0.7-F) |
| BS | UK | 5083-F (equivalent grade) |
| AFNOR | France | A-G4MC-F |
Properties
Chemical Composition
Alloy 5083
| Chemical Element | % Present |
| Manganese (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Magnesium (Mg) | 4.00 - 4.90 |
| Silicon (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| Chromium (Cr) | 0.05 - 0.25 |
| Titanium (Ti) | 0.05 - 0.25 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Balance |
| Iron (Fe) | Balance |
| Copper (Cu) | Balance |
Mechanical Properties
Extrusions
| Mechanical Property | Value |
| Proof Stress | 145 MPa |
| Tensile Strength | 300 MPa |
| Elongation A50 mm | 23 % |
| Shear Strength | 175 MPa |
| Hardness Vickers | 75 HV |
General Physical Properties
| Physical Property | Value |
| Density | 265 g/cm³ |
| Melting Point | 570 °C |
| Thermal Expansion | 25 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 72 GPa |
| Thermal Conductivity | 121 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.058 x 10-6Ω .m |
Приложения
- Shipbuilding
- Rail cars
- Vehicle bodies
- Tip truck bodies
- Mine skips and cages
- Pressure vessels
Characteristics
- Exceptional strength after welding
- Exceptional performance in extreme environments
- Not recommended for use in temperatures above 65oC
- Marine grade aluminium alloy
Additional Information
Fabrication
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Average |
| Machinability | Poor |
Weldability
When welding 5083 to itself or another alloy from the same sub-group, the recommended filler metal is 5183. Other suitable fillers are 5356 and 5556.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Average |
| Weldability - Arc | Excellent |
| Weldability - Resistance | Excellent |
| Brazability | Poor |
| Solderability | Poor |