Aluminium, BS-L
L111 Aluminium Alloy Bar & Extrusion T6511
Heat treatable aerospace aluminium alloy with very good corrosion resistance and weldability.
L111 is a medium strength extruded bar with an alloy strength somewhat higher than alloy 6061. It is not suitable for complex sections.
СКАЧАТЬ PDF
Диапазон
ПОЖАЛУЙСТА, ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ
Если вы не видите то, что ищете, пожалуйста, свяжитесь с вашим Местный сервисный центр с вашими конкретными требованиями.
L111 T6511 Aluminium Related Specifications
| Система / Стандарт | Страна / регион | Grade / Designation / Note |
| АА | США | No single official AA number; L111-T6511 is a BS aerospace code |
| ООН | Международный | No specific UNS assigned; depends on the alloy defined in the spec |
| EN / DIN | Европа | No unique EN AW mapping; refer to the BS L111 material specification |
| GB (BS Aerospace) | United Kingdom | L111-T6511 – aluminium alloy extruded bars/sections, T6511 temper |
| ДЖИС | Япония | No direct JIS equivalent published |
| АФНОР | Франция | No direct AFNOR equivalent published |
Свойства
Химический состав
Alloy L111
BS L111 (1971)
| Химический элемент | % Настоящее |
| Марганец (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Кремний (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Магний (Mg) | 0.50 - 1.20 |
| Медь (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Железо (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Tin (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| Хром (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Никель (Ni) | 0.00 - 0.10 |
| Lead (Pb) | 0.00 - 0.05 |
| Титан (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Цинк (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Алюминий (Al) | Баланс |
Механические свойства
Alloy L111 - Mechanical Properties T6511 Temper for Various Dimensions
BS L111 (1971)
| Механические свойства | Значение |
| >20mm Proof Strength | 255 Min |
| >20mm Tensile Strength | 295 Min |
| >20mm Elongation | 7% min |
| 20mm - 150mm Proof Stress | 270 min |
| 20mm - 150mm Tensile Strength | 310 Min |
| 20mm - 150mm Elongation | 8% min |
| 150mm - 200mm Proof Stress | 240 Min |
| 150mm - 200mm Tensile Strength | 280 Min |
| 150mm - 200mm Elongation | 5% Min |
Общие физические свойства
Alloy L111
BS L111 (1971)
| Физическое свойство | Значение |
| Плотность | 2710 g/cm³ |
| Температура плавления | 650 °C |
| Тепловое расширение | 23.10 x 10-6/K |
| Модуль упругости | 70000 GPa |
| Теплопроводность | 167-216 W/m.K |
Приложения
- Aerospace components
- High technology applications
Характеристики
- Very good corrosion resistance
- Very good weldability (lowered strength values in the weld zone)
- Good machinability
- Good cold formability in T4 temper after a stabilizing heat treatment.
- Heat treatable medium high strength construction
- Medium high fatigue strength