Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-200/8 T6511 (6061)
Aerospace aluminium alloy with good strength and workability.
A medium strength aerospace aluminium alloy with, depending upon temper, yield strength of 12-35 ksi (80-240 MPa) and tensile strength of 26-38 ksi (180-260 MPa).
This alloy is used where good strength combined with workability is required.
СКАЧАТЬ PDF
Диапазон
ПОЖАЛУЙСТА, ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ
Если вы не видите то, что ищете, пожалуйста, свяжитесь с вашим Местный сервисный центр с вашими конкретными требованиями.
QQ-A-200/8 T6511 Aluminium Related Specifications
| Система / Стандарт | Страна / регион | Звание / Должность |
| АА | США | 6061-T6511 |
| ООН | Международный | A96061 (6061-T6511) |
| EN / DIN | Европа | EN AW-6061-T6511 |
| RU Имя | Европа | AlMg1SiCu-T6511 |
| ASTM B221 | США | 6061-T6511 extruded bar, rod, shapes & tube |
| Великобритания | Китай | 6061-T6511 |
| ДЖИС | Япония | A6061-T6511 |
| БС | Великобритания | 6061-T6511 (extruded profiles) |
Свойства
Химический состав
Alloy QQ A 200/8
SAE AMS QQ-A-200/8
| Химический элемент | % Настоящее |
| Кремний (Si) | 0.40 - 0.80 |
| Железо (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Медь (Cu) | 0.15 - 0.40 |
| Марганец (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| Хром (Cr) | 0.04 - 0.35 |
| Магний (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| Цинк (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Титан (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Другое (Каждый) | 0.00 - 0.05 |
| Прочие (Итого) | 0.00 - 0.15 |
| Алюминий (Al) | Баланс |
Общие физические свойства
| Физическое свойство | Значение |
| Плотность | 2,70 г/см³ |
| Температура плавления | 147631 °C |
| Тепловое расширение | 23.4 x 10-6/K |
| Модуль упругости | 70 GPa |
| Теплопроводность | 166 W/m.K |
| Электросопротивление | 0.040 x 10-6 Ω .m |
Приложения
- High technology applications
- Defence components
- Aerospace components
Характеристики
- Very good machinability
- Good resistance to corrosive atmospheric attack
- Weldability is very good by inert gas, resistance and spot welding
Дополнительная информация
Механические свойства
These mechanical properties are for bar in the T6511 temper.
| Diameter (mm) | Proof Strength (Min) | Tensile Strength (Min) | Elongation % (Min) |
| Up to & incl. 6.3 | 241 | 262 | 8 |
| Over 6.3 | 241 | 262 | 10 |