Alüminyum, Ticari Alaşım
6005A T6 Bar & Extrusion
A medium strength, heat treatable alloy with excellent corrosion resistance.
Aluminium alloy 6005A is a medium strength, heat treatable alloy with excellent corrosion resistance. It is often used in transport and structural engineering applications.
Alloy 6005 has properties between those of alloys 6061 and 6082 and can sometimes be used interchangeably with these alloys, but 6005 has better extrusion characteristics and a better mill surface finish. It is difficult to produce thin-wall or complicated extrusions in 6005, but it is still more extrudable than 6082.
PDF İNDİR
Menzil
LÜTFEN DİKKAT
Aradığınız şeyi göremiyorsanız, lütfen yerel servis merkezi özel gereksinimlerinizle.
6005A T6 Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standart | Ülke / Bölge | Sınıf / Görevlendirme |
| AA | ABD | 6005A-T6 |
| EN / DIN | Avrupa | EN AW-6005A-T6 |
| EN Adı | Avrupa | AlSiMg(A)-T6 |
| GB | Çin | 6005A-T6 |
| BS | BIRLEŞIK KRALLIK | 6005A-T6 (extrusions) |
Özellikler
Kimyasal Bileşim
Alloy 6005
| Kimyasal Element | % Mevcut |
| Manganez (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| Demir (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| Magnezyum (Mg) | 0.40 - 0.70 |
| Silisyum (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Çinko (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titanyum (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Krom (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Bakır (Cu) | 0.00 - 0.30 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.12 - 0.50 |
| Diğer (Her biri) | 0.00 - 0.05 |
| Diğerleri (Toplam) | 0.00 - 0.15 |
| Alüminyum (Al) | Denge |
Mekanik Özellikler
Hollow Profile 5mm to 15mm Wall Thickness
| Mekanik Mülkiyet | Değer |
| Kanıt Stres | 200 Min MPa |
| Çekme Dayanımı | 250 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Sertlik Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Hollow Profile Up to 5mm Wall Thickness
| Mekanik Mülkiyet | Değer |
| Kanıt Stres | 215 Min MPa |
| Çekme Dayanımı | 255 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Sertlik Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile 10mm to 25mm Wall Thickness
| Mekanik Mülkiyet | Değer |
| Kanıt Stres | 200 Min MPa |
| Çekme Dayanımı | 250 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Sertlik Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile 5mm to 10mm Wall Thickness
| Mekanik Mülkiyet | Değer |
| Kanıt Stres | 215 Min MPa |
| Çekme Dayanımı | 260 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Sertlik Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile Up to 5mm Wall Thickness
| Mekanik Mülkiyet | Değer |
| Kanıt Stres | 225 Min MPa |
| Çekme Dayanımı | 270 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Sertlik Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Tube 5mm to 10mm Wall Thickness
| Mekanik Mülkiyet | Değer |
| Kanıt Stres | 215 Min MPa |
| Çekme Dayanımı | 260 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Sertlik Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Tube Up To 5mm Wall Thickness
| Mekanik Mülkiyet | Değer |
| Kanıt Stres | 225 Min MPa |
| Çekme Dayanımı | 270 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Sertlik Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Bar 50mm to 100mm Dia. & A/F
| Mekanik Mülkiyet | Değer |
| Kanıt Stres | 215 Min MPa |
| Çekme Dayanımı | 260 Min MPa |
| Sertlik Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Rod & Bar 25mm to 50mm Dia. & A/F
| Mekanik Mülkiyet | Değer |
| Kanıt Stres | 225 Min MPa |
| Çekme Dayanımı | 270 Min MPa |
| Sertlik Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Rod & Bar up to 25mm Dia. & A/F
| Mekanik Mülkiyet | Değer |
| Kanıt Stres | 225 Min MPa |
| Çekme Dayanımı | 270 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 8 % |
| Shear Strength | 205 MPa |
| Sertlik Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Genel Fiziksel Özellikler
| Fiziksel Özellikler | Değer |
| Yoğunluk | 2.70 g/cm³ |
| Erime Noktası | 605 °C |
| Termal Genleşme | 24 x 10-6/K |
| Elastisite Modülü | 70 GPa |
| Termal İletkenlik | 188 W/m.K |
| Elektriksel Dirençlilik | 0.034 x 10-6Ω .m |
Uygulamalar
- Tubing for furniture
- Railway and bus profile structures
- Pylons, platforms and pipelines
- Portable ladders
- Sections where greater strength is needed than given by 6060 and 6063
Özellikler
- Excellent weldability
- Very good bending properties
- Excellent corrosion resistance
- Suitable for anodising
Ek Bilgi
Fabrikasyon
- Workability-Cold: Fair
- Machinability: Fair
Kaynaklanabilirlik
- The weldability of 6005A is excellent. 4043 welding wire is recommended unless joining to one of the 7XXX series. In this case 5356 wire is the suggested alternative.
- Weldability – Gas: Excellent
- Weldability – Arc: Excellent
- Weldability – Resistance: Excellent
- Brazability: Excellent