Alüminyum, Ticari Alaşım
6063 O Bar & Extrusion
One of the most popular alloys in the 6000 series and most widely known as an architectural alloy.
Aluminium alloy 6063 is a medium strength alloy commonly referred to as an architectural alloy. It is normally used in intricate extrusions and is most commonly supplied in the T6 temper.
PDF İNDİR
Menzil
LÜTFEN DİKKAT
Aradığınız şeyi göremiyorsanız, lütfen yerel servis merkezi özel gereksinimlerinizle.
6063 O Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standart | Ülke / Bölge | Sınıf / Görevlendirme |
| AA | ABD | 6063-O |
| UNS | Uluslararası | A96063 (6063-O) |
| EN / DIN | Avrupa | EN AW-6063-O |
| EN Adı | Avrupa | AlMg0.7Si-O |
| GB | Çin | 6063-O |
| JIS | Japan | A6063-O |
| BS | BIRLEŞIK KRALLIK | 6063-O (extruded profiles) |
Özellikler
Kimyasal Bileşim
Alloy 6063
| Kimyasal Element | % Mevcut |
| Manganez (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| Demir (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| Magnezyum (Mg) | 0.45 - 0.90 |
| Silisyum (Si) | 0.20 - 0.60 |
| Çinko (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| Titanyum (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Krom (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Bakır (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Diğer (Her biri) | 0.00 - 0.05 |
| Diğerleri (Toplam) | 0.00 - 0.15 |
| Alüminyum (Al) | Denge |
Mekanik Özellikler
Rod & Bar Up to 200mm Dia.
| Mekanik Mülkiyet | Değer |
| Çekme Dayanımı | 130 Max MPa |
| Elongation A50 mm | 16 Min % |
| Sertlik Brinell | 25 HB |
| Elongation A | 18 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| Mekanik Mülkiyet | Değer |
| Çekme Dayanımı | 130 Max MPa |
| Elongation A50 mm | 16 Min % |
| Sertlik Brinell | 25 HB |
| Elongation A | 18 Min % |
Genel Fiziksel Özellikler
| Fiziksel Özellikler | Değer |
| Yoğunluk | 2.70 g/cm³ |
| Erime Noktası | 600 °C |
| Termal Genleşme | 23.5 x 10-6/K |
| Elastisite Modülü | 69.5 GPa |
| Termal İletkenlik | 200 W/m.K |
| Elektriksel Dirençlilik | 0.035 x 10-6 Ω .m |
Uygulamalar
- Extrusions
- Window frames
- Doors
- Shop fittings
- Irrigation tubing
- In balustrading the rails and posts are normally in the T6 temper and formed elbows and bends are T4
- Hydro formed tube for chassis
Özellikler
- High corrosion resistance
- Medium strength
- Good surface finish
- Readily suited to welding
- Easily anodised
- Good formability in the T4 condition
Ek Bilgi
Kaynaklanabilirlik
- 6063 is suitable for all conventional welding methods.
- Welding wire generally should be alloy 5183 or alloy 4043.
- When maximum electrical conductivity is required use alloy 4043.
- For strength and conductivity use alloy 5346 and increase the size of the weld to compensate for the lower conductivity.
| Süreç | Değerlendirme |
| Kaynaklanabilirlik - Gaz | Excellent |
| Kaynaklanabilirlik - Ark | Excellent |
| Kaynaklanabilirlik - Direnç | Excellent |
| Yüzsüzlük | Excellent |
| Solderability | Good |
Fabrikasyon
| Süreç | Değerlendirme |
| İşlenebilirlik - Soğuk | Ortalama |
| İşlenebilirlik | Ortalama |