Aluminium, Commercial Alloy
6063 O Bar & Extrusion
One of the most popular alloys in the 6000 series and most widely known as an architectural alloy.
Aluminium alloy 6063 is a medium strength alloy commonly referred to as an architectural alloy. It is normally used in intricate extrusions and is most commonly supplied in the T6 temper.
PDFni yuklab oling
Dayoq
ILTIMOS, E'TIBORGA OLING
Agar siz izlayotgan narsani topa olmasangiz, iltimos, o'z… bilan bog'laning. Mahalliy xizmat markazi Sizning aniq talablaringizga muvofiq.
6063 O Aluminium Related Specifications
| Tizim / Standart | Davlat / mintaqa | Sinf / Lavozim |
| Ikki nuqtali | AQSh | 6063-O |
| Birlashgan Millatlar Tashkiloti | Xalqaro | A96063 (6063-O) |
| Ingliz / Nemis | Yevropa | EN AW-6063-O |
| EN Nom | Yevropa | AlMg0.7Si-O |
| Buyuk Britaniya | Xitoy | 6063-O |
| JIS | Yaponiya | A6063-O |
| BS | Buyuk Britaniya | 6063-O (extruded profiles) |
Xususiyatlari
Kimyoviy tarkib
Alloy 6063
| Kimyoviy element | % Hozir |
| Marganets (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| Temir (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| Magniy (Mg) | 0.45 - 0.90 |
| Silikon (Si) | 0.20 - 0.60 |
| Rux (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Xrom (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Mis (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Boshqa (har biri) | 0.00 - 0.05 |
| Boshqalar (Jami) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminiy (Al) | Muvozanat |
Mexanik xususiyatlari
Rod & Bar Up to 200mm Dia.
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Cho'zilish mustahkamligi | 130 Max MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 16 Min % |
| Brinell qattiqligi | 25 HB |
| Elongation A | 18 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Cho'zilish mustahkamligi | 130 Max MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 16 Min % |
| Brinell qattiqligi | 25 HB |
| Elongation A | 18 Min % |
Umumiy jismoniy xususiyatlari
| Jismoniy xususiyat | Qiymat |
| Zichlik | 2,70 g/sm³ |
| Erish nuqtasi | 600 °C |
| Issiqlik kengayishi | 23,5 x 10⁻⁶/K |
| Elastiklik moduli | 69.5 GPa |
| Issiqlik o'tkazuvchanligi | 200 W/m.K |
| Elektrik qarshiligi | 0.035 x 10-6 Ω .m |
Ilovalar
- Extrusions
- Window frames
- Doors
- Shop fittings
- Irrigation tubing
- In balustrading the rails and posts are normally in the T6 temper and formed elbows and bends are T4
- Hydro formed tube for chassis
Xususiyatlari
- High corrosion resistance
- Medium strength
- Good surface finish
- Readily suited to welding
- Easily anodised
- Good formability in the T4 condition
Qo'shimcha ma'lumot
Payvandlanuvchanlik
- 6063 is suitable for all conventional welding methods.
- Welding wire generally should be alloy 5183 or alloy 4043.
- When maximum electrical conductivity is required use alloy 4043.
- For strength and conductivity use alloy 5346 and increase the size of the weld to compensate for the lower conductivity.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | A'lo |
| Weldability - Arc | A'lo |
| Weldability - Resistance | A'lo |
| Brazability | A'lo |
| Solderability | Yaxshi |
Yasalishi
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Average |
| Mashinaga ishlov berish imkoniyati | Average |