Aluminium, Commercial Alloy
2011 T3 Bar
Extruded and drawn machining bar with high mechanical strength that machines exceptionally well.
Aluminium alloy 2011 is a high mechanical strength alloy that machines exceptionally well. Often called a Free Machining Alloy or ‘FMA’ it is well suited to use in automatic lathes.
Machining at high speeds produces fine chips that are easily removed. The excellent machining characteristics allow the production of complex and detailed parts. In some circumstances 2011 can replace free machining brass without the need for alterations to tooling.
It has poor corrosion resistance, which means parts made from 2011 tend to be anodised to provide additional surface protection.
When higher levels of corrosion resistance are required, 6262 T9 may be a suitable replacement.
PDFni yuklab oling
Dayoq
| Mahsulot shakli | Imperial o'lchamlari | Metric o'lchamlari |
| Round Bar | 3⁄16"- 16" | 6mm - 50mm |
ILTIMOS, E'TIBORGA OLING
Agar siz izlayotgan narsani topa olmasangiz, iltimos, o'z… bilan bog'laning. Mahalliy xizmat markazi Sizning aniq talablaringizga muvofiq.
2011 T3 Aluminium Related Specifications
| Tizim / Standart | Davlat / mintaqa | Sinf / Lavozim |
| Ikki nuqtali | AQSh | 2011-T3 |
| Birlashgan Millatlar Tashkiloti | Xalqaro | A92011 (2011-T3) |
| Ingliz / Nemis | Yevropa | EN AW-2011 / 3.1655 (T3) |
| EN Nom | Yevropa | AlCu6BiPb – T3 |
| ASTM B211 | AQSh | 2011-T3 bar, rod, wire |
| AMS | AQSh / Aerokosmik | AMS 4110 (2011-T3 bar/rod) |
| Buyuk Britaniya | Xitoy | 2011-T3 |
| JIS | Yaponiya | A2011-T3 |
| BS | Buyuk Britaniya | FC1 (2011-T3 bar) |
| Afnor | Fransiya | A-U5PbBi (2011-T3) |
Xususiyatlari
Kimyoviy tarkib
Alloy 2011
| Kimyoviy element | % Hozir |
| Silikon (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Temir (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Mis (Cu) | 5.00 - 6.00 |
| Lead (Pb) | 0.20 - 0.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.20 - 0.60 |
| Rux (Zn) | 0.00 - 0.30 |
| Boshqalar (Jami) | 0.00 - 0.15 |
| Boshqa (har biri) | 0.00 - 0.05 |
| Aluminiy (Al) | Muvozanat |
Mexanik xususiyatlari
Rod and Bar Up to 200mm Dia. or 60mm A/F
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Cho'zilish A50 mm | 12 Min % |
| Dalil stress | 125 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 275 Min MPa |
| Brinell qattiqligi | 95 HB |
| Elongation A | 14 Min % |
Extruded and Drawn Bar Up to 200mm Dia. or 60mm A/F
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 270 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 320 Min MPa |
| Brinell qattiqligi | 90 Min HB |
| Elongation A | 10 daqiqa % |
Umumiy jismoniy xususiyatlari
| Jismoniy xususiyat | Qiymat |
| Zichlik | 2.83 g/cm³ |
| Elastiklik moduli | 70 GPa |
| Elektrik qarshiligi | 0.038 x 10-6 Ω .m |
| Issiqlik o'tkazuvchanligi | 151 W/m.K |
| Issiqlik kengayishi | 22.9 x 10-6/K |
| Erish nuqtasi | 535 °C |
Ilovalar
- 2011 is typically used in applications that require parts manufactured by repetition machining. These applications may include:
- Appliance parts & trim
- Automotive trim
- Fasteners and fittings
- Ordnance
Xususiyatlari
- Machining at high speeds produces fine chips that are easily removed. The excellent machining characteristics allow the production of complex and detailed parts. In some circumstances 2011 can replace free machining brass without the need for alterations to tooling.
- It has poor corrosion resistance, which means parts made from 2011 tend to be anodised to provide additional surface protection.
- Alloy 2011 has extremely poor weldability and thus welding is not recommended. However, as it is used for machined parts there is rarely a need to weld this alloy.
Qo'shimcha ma'lumot
Yasalishi
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Fair |
| Mashinaga ishlov berish imkoniyati | A'lo |
| Weldability - Gas | Poor |
| Weldability - Arc | Poor |
| Weldability - Resistance | Poor |
| Brazability | Poor |
| Solderability | Fair |
Payvandlanuvchanlik
Alloy 2011 has extremely poor weldability and thus welding is not recommended. However, as it is used for machined parts there is rarely a need to weld this alloy.