Aluminium, Commercial Alloy
4015 H14 Sheet
High quality general purpose aluminium alloy.
Aluminium alloy 4015 is a high quality general purpose alloy. It is a close relation to 3103 AlMn alloy, but with a higher silicon content.
This alloy can be welded, anodized* or painted. (*It should be noted that the anodized finish of alloy 4015 will be much darker and less reflective that on alloys 1050 or 3103 so this is not recommended for decorative applications).
Many users now prefer to use alloy 4015 having switched from other alloys such as 1050 and 3103.
Please note that the mechanical properties quoted are for H14 temper.
PDFni yuklab oling
Dayoq
ILTIMOS, E'TIBORGA OLING
Agar siz izlayotgan narsani topa olmasangiz, iltimos, o'z… bilan bog'laning. Mahalliy xizmat markazi Sizning aniq talablaringizga muvofiq.
4015 H14 Aluminium Related Specifications
| Tizim / Standart | Davlat / mintaqa | Sinf / Lavozim |
| Ikki nuqtali | AQSh | 4015-H14 |
| Birlashgan Millatlar Tashkiloti | Xalqaro | A94015 (4015-H14) |
| Ingliz / Nemis | Yevropa | EN AW-4015-H14 |
| EN Nom | Yevropa | AlSi2Mn-H14 |
Xususiyatlari
Kimyoviy tarkib
Alloy 4015
| Kimyoviy element | % Hozir |
| Temir (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Mis (Cu) | 0.00 - 0.20 |
| Magniy (Mg) | 0.10 - 0.50 |
| Silikon (Si) | 1.40 - 2.20 |
| Rux (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Marganets (Mn) | 0.60 - 1.20 |
| Boshqa (har biri) | 0.00 - 0.05 |
| Boshqalar (Jami) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminiy (Al) | Muvozanat |
Mexanik xususiyatlari
Sheet 0.2mm to 3.00mm
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Cho'zilish mustahkamligi | 150 - 200 MPa |
| Dalil stress | 120 Min MPa |
| Brinell qattiqligi | 50 HB |
Umumiy jismoniy xususiyatlari
| Jismoniy xususiyat | Qiymat |
| Zichlik | 2.72 g/cm³ |
| Erish nuqtasi | 600 °C |
| Issiqlik kengayishi | 24 x 10-6/K |
| Elastiklik moduli | 70 GPa |
| Issiqlik o'tkazuvchanligi | 150-200 W/m.K |
| Elektrik qarshiligi | 0.023-0.029 x 10-6 Ω .m |
Ilovalar
- Industry application include:
- Building
- Food
- Transport
- Packaging
Xususiyatlari
- Good ductility
- Good mechanical strength
- Similar corrosion resistance to the 3000 series alloys
- Suitable for most applications in mill finish or painted
- Not recommended for use in aggressive environments
Qo'shimcha ma'lumot
Yasalishi
Corresponds to alloy 3103 in same temper but may not be a direct equivalent.
r/t performance dependent upon thickness – approx figures for H12 r/t min bend radius for 180 degree bend are shown below:
Thickness
0.5-0.8mm: r/t 0.0
0.8-1.5mm: r/t 1.0
1.5-3.0mm: r/t 2.0
| Process | Rating |
| Workability Cold | Very Good |
| Mashinaga ishlov berish imkoniyati | Acceptable |
| Weldability - Gas | Very Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Yaxshi |
| Brazability | Very Good |
| Solderability | Juda yaxshi |
Payvandlanuvchanlik
Suitable for MIG and TIG welding using normal aluminium welding conditions. Recommended welding wire is 4043 (Al Si5).