Aluminium, Commercial Alloy
5083 O H111 Sheet & Plate
Issiqlik bilan ishlov berilmaydigan alyuminiy qotishmasining eng yuqori mustahkamlik darajasiga ega turi.
Aluminium 5083 is known for exceptional performance in extreme environments. 5083 is highly resistant to attack by both seawater and industrial chemical environments.
Mechanical properties shown are for O & H111 temper.
PDFni yuklab oling
Dayoq
- Plate can be cut to customer requirements. Please contact your local Service Centre for further details.
- 4000 x 2000 & 6000 x 2000 plates are 3.2 certified to
- LRS
- DNV
- BV
- ABS
| Sheet Size | Sheet Thicknesses | Plate Thickness |
| 2000 x 1000 | 2.0mm - 3.0mm | |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 8.0mm | 4.0mm - 25.0mm |
| 3000 x 1500 | 2.0mm - 6.0mm | |
| 3020 x 1520 | 12.0mm - 15.0mm | |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 8.0mm | |
| 4000 x 2000 | 3.0mm - 25.0mm | |
| 6000 x 2000 | 3.0mm - 40.0mm |
ILTIMOS, E'TIBORGA OLING
Agar siz izlayotgan narsani topa olmasangiz, iltimos, o'z… bilan bog'laning. Mahalliy xizmat markazi Sizning aniq talablaringizga muvofiq.
5083 O H111 Aluminium Related Specifications
| Tizim / Standart | Davlat / mintaqa | Sinf / Lavozim |
| Ikki nuqtali | AQSh | 5083-O / 5083-H111 |
| Birlashgan Millatlar Tashkiloti | Xalqaro | A95083 (5083-O / 5083-H111) |
| Ingliz / Nemis | Yevropa | EN AW-5083-O / EN AW-5083-H111 / 3.3547 |
| EN Nom | Yevropa | AlMg4.5Mn0.7-O / AlMg4.5Mn0.7-H111 |
| Buyuk Britaniya | Xitoy | 5083-O / 5083-H111 |
| JIS | Yaponiya | A5083-O / A5083-H111 |
| DIN | Germany | 3.3547 (AlMg4.5Mn0.7-O / H111) |
| BS | Buyuk Britaniya | 5083-O / 5083-H111 (marine plate grade) |
| Afnor | Fransiya | A-G4MC-O / A-G4MC-H111 |
Xususiyatlari
Kimyoviy tarkib
Alloy 5083
| Kimyoviy element | % Hozir |
| Marganets (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Magniy (Mg) | 4.00 - 4.90 |
| Silikon (Si) | 0.40 max |
| Rux (Zn) | 0.10 max |
| Xrom (Cr) | 0.05 - 0.25 |
| Titan (Ti) | 0.15 max |
| Others (Each) | 0.05 max |
| Boshqalar (Jami) | 0.15 max |
| Aluminiy (Al) | Muvozanat |
| Temir (Fe) | 0.40 max |
| Mis (Cu) | 0.10 max |
Mexanik xususiyatlari
Sheet 0.2 - 6.3mm Thick
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 125 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 275 - 350 MPa |
| Brinell qattiqligi | 75 HB |
Plate 6.3mm to 80mm
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 115 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 270 - 345 MPa |
| Brinell qattiqligi | 75 HB |
Plate 80mm to 120mm
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 110 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 260 Min MPa |
| Brinell qattiqligi | 70 HB |
| Elongation A | 12 Min % |
Umumiy jismoniy xususiyatlari
| Jismoniy xususiyat | Qiymat |
| Zichlik | 265 g/cm³ |
| Erish nuqtasi | 570 °C |
| Issiqlik kengayishi | 25 x 10-6/K |
| Elastiklik moduli | 72 GPa |
| Issiqlik o'tkazuvchanligi | 121 Vt/m·K |
| Elektrik qarshiligi | 0.058 x 10-6 Ω .m |
Ilovalar
- Shipbuilding
- Rail cars
- Vehicle bodies
- Tip truck bodies
- Mine skips and cages
- Pressure vessels
Xususiyatlari
- Exceptional strength after welding
- Exceptional performance in extreme environments
- Not recommended for use in temperatures above 65oC
- Marine grade aluminium alloy
Qo'shimcha ma'lumot
Yasalishi
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Average |
| Mashinaga ishlov berish imkoniyati | Poor |
Payvandlanuvchanlik
When welding 5083 to itself or another alloy from the same sub-group, the recommended filler metal is 5183. Other suitable fillers are 5356 and 5556.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Average |
| Weldability - Arc | A'lo |
| Weldability - Resistance | A'lo |
| Brazability | Poor |
| Solderability | Poor |