Aluminium, Commercial Alloy
5454 O/H111 Sheet & Plate
Medium-high strength alloy highly resistant to corrosion and good formability.
Aluminium alloy 5454 has very good corrosion resistance, in particular to seawater and general environmental conditions.
Alloy 5454 is widely used in the manufacture of chemical storage tanks, automotive wheels and in particular those applications that may be subject to temperatures in excess of 65ºC.
PDFni yuklab oling
Dayoq
ILTIMOS, E'TIBORGA OLING
Agar siz izlayotgan narsani topa olmasangiz, iltimos, o'z… bilan bog'laning. Mahalliy xizmat markazi Sizning aniq talablaringizga muvofiq.
5454 O/H111 Aluminium Related Specifications
| Tizim / Standart | Davlat / mintaqa | Sinf / Lavozim |
| Ikki nuqtali | AQSh | 5454-O / 5454-H111 |
| Birlashgan Millatlar Tashkiloti | Xalqaro | A95454 (5454-O / 5454-H111) |
| Ingliz / Nemis | Yevropa | EN AW-5454-O / EN AW-5454-H111 |
| EN Nom | Yevropa | AlMg3Mn-O / AlMg3Mn-H111 |
| BS | Buyuk Britaniya | 5454-O / 5454-H111 |
Xususiyatlari
Kimyoviy tarkib
Alloy 5454
| Kimyoviy element | % Hozir |
| Marganets (Mn) | 0.50 - 1.00 |
| Temir (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Magniy (Mg) | 2.40 - 3.00 |
| Silikon (Si) | 0.00 - 0.25 |
| Xrom (Cr) | 0.05 - 0.20 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Rux (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Mis (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Boshqa (har biri) | 0.00 - 0.05 |
| Boshqalar (Jami) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminiy (Al) | Muvozanat |
Mexanik xususiyatlari
Sheet 0.2mm to 6.0mm thick
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 180 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 250 - 305 MPa |
| Brinell qattiqligi | 74 HB |
Umumiy jismoniy xususiyatlari
| Jismoniy xususiyat | Qiymat |
| Zichlik | 2.69 g/cm³ |
| Erish nuqtasi | 645 °C |
| Issiqlik kengayishi | 23.6 x 10-6/K |
| Elastiklik moduli | 70.5 GPa |
| Issiqlik o'tkazuvchanligi | 135 W/m.K |
| Elektrik qarshiligi | 34 % IACS |
Ilovalar
- Road transport bodybuilding
- Chemical and process plant
- Pressure vessels, containers, boilers
- Cryogenics
- Marine & offshore
- Pylons, poles & masts
Xususiyatlari
- Medium to high strength
- Strengthened by cold working
- Similar to alloy 5754 with good strength in the temperature range 65 to 170 degrees centigrade.
- Yuqori charchoqqa chidamlilik
- It is not suitable for complex or fine extrusions
- Good formability in softer tempers
- Good weldability
Qo'shimcha ma'lumot
Yasalishi
Formability of alloy 5454 is good in the softer tempers and it can be extruded.
Payvandlanuvchanlik
Alloy 5454 has good weldability by some methods but soldering and brazing are not recommended.