Aluminium, Commercial Alloy
6005A T6 Bar & Extrusion
A medium strength, heat treatable alloy with excellent corrosion resistance.
Aluminium alloy 6005A is a medium strength, heat treatable alloy with excellent corrosion resistance. It is often used in transport and structural engineering applications.
Alloy 6005 has properties between those of alloys 6061 and 6082 and can sometimes be used interchangeably with these alloys, but 6005 has better extrusion characteristics and a better mill surface finish. It is difficult to produce thin-wall or complicated extrusions in 6005, but it is still more extrudable than 6082.
PDFni yuklab oling
Dayoq
ILTIMOS, E'TIBORGA OLING
Agar siz izlayotgan narsani topa olmasangiz, iltimos, o'z… bilan bog'laning. Mahalliy xizmat markazi Sizning aniq talablaringizga muvofiq.
6005A T6 Aluminium Related Specifications
| Tizim / Standart | Davlat / mintaqa | Sinf / Lavozim |
| Ikki nuqtali | AQSh | 6005A-T6 |
| Ingliz / Nemis | Yevropa | EN AW-6005A-T6 |
| EN Nom | Yevropa | AlSiMg(A)-T6 |
| Buyuk Britaniya | Xitoy | 6005A-T6 |
| BS | Buyuk Britaniya | 6005A-T6 (extrusions) |
Xususiyatlari
Kimyoviy tarkib
Alloy 6005
| Kimyoviy element | % Hozir |
| Marganets (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| Temir (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| Magniy (Mg) | 0.40 - 0.70 |
| Silikon (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Rux (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Xrom (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Mis (Cu) | 0.00 - 0.30 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.12 - 0.50 |
| Boshqa (har biri) | 0.00 - 0.05 |
| Boshqalar (Jami) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminiy (Al) | Muvozanat |
Mexanik xususiyatlari
Hollow Profile 5mm to 15mm Wall Thickness
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 200 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 250 Min MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 6 Min % |
| Brinell qattiqligi | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Hollow Profile Up to 5mm Wall Thickness
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 215 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 255 Min MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 6 Min % |
| Brinell qattiqligi | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile 10mm to 25mm Wall Thickness
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 200 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 250 Min MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 6 Min % |
| Brinell qattiqligi | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile 5mm to 10mm Wall Thickness
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 215 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 260 Min MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 6 Min % |
| Brinell qattiqligi | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile Up to 5mm Wall Thickness
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 225 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 270 Min MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 6 Min % |
| Brinell qattiqligi | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Tube 5mm to 10mm Wall Thickness
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 215 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 260 Min MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 6 Min % |
| Brinell qattiqligi | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Tube Up To 5mm Wall Thickness
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 225 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 270 Min MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 6 Min % |
| Brinell qattiqligi | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Bar 50mm to 100mm Dia. & A/F
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 215 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 260 Min MPa |
| Brinell qattiqligi | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Rod & Bar 25mm to 50mm Dia. & A/F
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 225 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 270 Min MPa |
| Brinell qattiqligi | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Rod & Bar up to 25mm Dia. & A/F
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 225 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 270 Min MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 8 % |
| Shear Strength | 205 MPa |
| Brinell qattiqligi | 90 HB |
| Elongation A | 10 daqiqa % |
Umumiy jismoniy xususiyatlari
| Jismoniy xususiyat | Qiymat |
| Zichlik | 2,70 g/sm³ |
| Erish nuqtasi | 605 °C |
| Issiqlik kengayishi | 24 x 10-6/K |
| Elastiklik moduli | 70 GPa |
| Issiqlik o'tkazuvchanligi | 188 W/m.K |
| Elektrik qarshiligi | 0.034 x 10-6Ω .m |
Ilovalar
- Tubing for furniture
- Railway and bus profile structures
- Pylons, platforms and pipelines
- Portable ladders
- Sections where greater strength is needed than given by 6060 and 6063
Xususiyatlari
- Excellent weldability
- Very good bending properties
- Excellent corrosion resistance
- Suitable for anodising
Qo'shimcha ma'lumot
Yasalishi
- Workability-Cold: Fair
- Machinability: Fair
Payvandlanuvchanlik
- The weldability of 6005A is excellent. 4043 welding wire is recommended unless joining to one of the 7XXX series. In this case 5356 wire is the suggested alternative.
- Weldability – Gas: Excellent
- Weldability – Arc: Excellent
- Weldability – Resistance: Excellent
- Brazability: Excellent