Aluminium, Commercial Alloy
6026 T9 Bar
Tin free aluminium alloy machining bar recently developed to meet European Environmental Protection Directives.
Aluminium alloy 6026 is a recently developed alloy meeting the following European Environmental Protection Directives:
- 2000/53/CE-ELV – For the automotive sector
- 2002/95/CE-RoHS – For the electrical and electronics sector
Alloy 6026 does not contain Tin (Sn) which can cause weakness and cracking of machined parts when subjected to stress and high temperature. Alloy 6026 is a good alternative to alloys 6061 and 6082. Extruded bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030.
PDFni yuklab oling
Dayoq
ILTIMOS, E'TIBORGA OLING
Agar siz izlayotgan narsani topa olmasangiz, iltimos, o'z… bilan bog'laning. Mahalliy xizmat markazi Sizning aniq talablaringizga muvofiq.
6026 T9 Aluminium Related Specifications
| Tizim / Standart | Davlat / mintaqa | Sinf / Lavozim |
| Ikki nuqtali | USA / International | 6026-T9 |
| Birlashgan Millatlar Tashkiloti | Xalqaro | A96026 (6026-T9) |
| Ingliz / Nemis | Yevropa | EN AW-6026-T9 |
| EN Nom | Yevropa | AlMgSiBi-T9 |
Xususiyatlari
Kimyoviy tarkib
6026 T9
| Kimyoviy element | % Hozir |
| Marganets (Mn) | 0.20 - 1.00 |
| Temir (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Magniy (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silikon (Si) | 0.60 - 1.40 |
| Mis (Cu) | 0.20 - 0.50 |
| Lead (Pb) | 0.00 - 0.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.50 - 1.50 |
| Rux (Zn) | 0.00 - 0.30 |
| Tin (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| Xrom (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Boshqa (har biri) | 0.00 - 0.05 |
| Boshqalar (Jami) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminiy (Al) | Muvozanat |
Mexanik xususiyatlari
Extruded and Drawn Bar
6026 T9
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 330 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 360 Min MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 4 Min % |
| Brinell qattiqligi | 95 Min HB |
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 330 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 360 Min MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 4 % |
| Brinell qattiqligi | 95 Min HB |
Umumiy jismoniy xususiyatlari
| Jismoniy xususiyat | Qiymat |
| Zichlik | 2.72 g/cm³ |
| Issiqlik kengayishi | 23.4 x 10^-6 /K |
| Elastiklik moduli | 69 GPa |
| Issiqlik o'tkazuvchanligi | 172 W/m.K |
| Elektrik qarshiligi | 0.039 x 10^-6 Ω .m |
Ilovalar
- Machined parts especially on high speed automatic lathes
- Hard anodising
- Hot forging
- Automotive components such as brake systems
- Electrical & electronic parts
Xususiyatlari
- Excellent corrosion resistance
- Suitable for anodising to provide both decorative and hard anodised finishes
- Good alternative to alloys 6061 and 6082
- Extruded Bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030
- Good weldability
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres
Qo'shimcha ma'lumot
Mashinaga ishlov berish imkoniyati
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres.
Payvandlanuvchanlik
- Weldability of alloy 6026 is good.