Aluminium, Commercial Alloy
6063A T6 Bar & Extrusion
High strength architectural aluminium alloy.
Aluminium alloy 6063A is a variation of 6063 but with greater strength.
It still retains the same good surface finish qualities and affinity for anodising as 6063.
PDFni yuklab oling
Dayoq
| Mahsulot shakli | Size Range | Size Range |
| From | To | |
| Flat Bar | 3⁄8" x 1⁄8" | 6" x 1" |
| Tube | 3⁄8" OD x 16swg | 6 1⁄2" OD x 1⁄4" |
| Channel | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 10" x 3" x 3⁄8" x 1⁄2" |
| Tee Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 1⁄16" | 3" x 3" x 3⁄8" |
| Equal Angle | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 6" x 6" x 1⁄2" |
| Unequal Angle | 3⁄4" x 1⁄4" x 1⁄16" | 6" x 3" x 3⁄8" |
ILTIMOS, E'TIBORGA OLING
Agar siz izlayotgan narsani topa olmasangiz, iltimos, o'z… bilan bog'laning. Mahalliy xizmat markazi Sizning aniq talablaringizga muvofiq.
6063A T6 Aluminium Related Specifications
| Tizim / Standart | Davlat / mintaqa | Sinf / Lavozim |
| Ikki nuqtali | AQSh | 6063A-T6 |
| Ingliz / Nemis | Yevropa | EN AW-6063A-T6 |
| EN Nom | Yevropa | AlMg0.7Si(A)-T6 |
| Buyuk Britaniya | Xitoy | 6063A-T6 |
| BS | Buyuk Britaniya | 6063A-T6 (extruded profiles) |
Xususiyatlari
Kimyoviy tarkib
Alloy 6063A
| Kimyoviy element | % Hozir |
| Marganets (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| Temir (Fe) | 0.15 - 0.35 |
| Magniy (Mg) | 0.60 - 0.90 |
| Silikon (Si) | 0.30 - 0.60 |
| Rux (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.05 |
| Xrom (Cr) | 0.00 - 0.15 |
| Mis (Cu) | 0.00 - 0.05 |
| Boshqa (har biri) | 0.00 - 0.05 |
| Boshqalar (Jami) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminiy (Al) | Muvozanat |
Mexanik xususiyatlari
Rod and Bar Up to 150mm Dia. & A/F
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 190 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 230 Min MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 5 Min % |
| Brinell qattiqligi | 80 HB |
| Elongation A | 7 daqiqa % |
Bar 150mm to 200mm dia. & A/F
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 160 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 220 Min MPa |
| Brinell qattiqligi | 80 HB |
| Elongation A | 7 daqiqa % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 190 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 230 Min MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 5 Min % |
| Brinell qattiqligi | 80 HB |
| Elongation A | 7 daqiqa % |
Profiles Up to 10mm Wall Thickness
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 190 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 230 Min MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 5 Min % |
| Brinell qattiqligi | 80 HB |
| Elongation A | 7 daqiqa % |
Profiles 10mm to 25mm Wall Thickness
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 180 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 220 Min MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 4 Min % |
| Brinell qattiqligi | 80 HB |
| Elongation A | 5 Min % |
Umumiy jismoniy xususiyatlari
| Jismoniy xususiyat | Qiymat |
| Zichlik | 2,70 g/sm³ |
| Erish nuqtasi | 600 °C |
| Issiqlik kengayishi | 23,5 x 10⁻⁶/K |
| Elastiklik moduli | 69.5 GPa |
| Issiqlik o'tkazuvchanligi | 200 W/m.K |
| Elektrik qarshiligi | 0.035 x 10-6 Ω .m |
Ilovalar
- Road transport
- Rail transport
- Extreme sports equipment- Architectural applications
- Extrusions
- Window frames
- Doors
- Shop fittings
- Irrigation tubing
- In balustrading the rails and posts are normally in the T6 temper and formed elbows and bends are T4
- Hydro formed tube for chassis
Xususiyatlari
- High corrosion resistance
- Greater strength than 6063
- Good surface finish
- Readily suited to welding
- Easily anodised
- Good formability in the T4 condition
Qo'shimcha ma'lumot
Payvandlanuvchanlik
- 6063 is suitable for all conventional welding methods. Welding wire generally should be alloy 5183 or alloy 4043. When maximum electrical conductivity is required use alloy 4043.
- For strength and conductivity use alloy 5346 and increase the size of the weld to compensate for the lower conductivity.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | A'lo |
| Weldability - Arc | A'lo |
| Weldability - Resistance | A'lo |
| Brazability | A'lo |
| Solderability | A'lo |
Yasalishi
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Average |
| Mashinaga ishlov berish imkoniyati | Average |