Aluminium, Commercial Alloy
Aluminium 6082 T6 Bar & Extrusions
6000 seriyadagi eng yuqori mustahkamlikka ega tuzilma alyuminiy qotishmasi.
Aluminium alloy 6082 is a medium strength alloy with excellent corrosion resistance. It has the highest strength of the 6000 series alloys and is known as a structural alloy.
In plate form, 6082 is the alloy most commonly used for machining. As a relatively new alloy, the higher strength of 6082 has seen it replace 6061 in many applications. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy.
It is difficult to produce thin walled, complicated extrusion shapes in alloy 6082. The extruded surface finish is not as smooth as other similar strength alloys in the 6000 series.In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
PDFni yuklab oling
Dayoq
Round bar is supplied in the T6511 temper.
| Mahsulot shakli | Size Range | Size Range |
| From | To | |
| Round Bar (Imperial) | 3⁄16" | 16" |
| Round Bar (Metric) | 6.0mm | 50.0mm |
| Flat Bar | 3⁄8" x 1⁄8" | 6" x 1" |
| Square Bar | 1⁄4" | 4" |
| Square Box Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 16swg | 4" x 4" x 1⁄4 |
| Rectangular Box Section | 1" x 1⁄2" x 16swg | 6" x 3" x 3⁄8" |
| Tube | 3⁄8" OD x 16swg | 6 1⁄2" OD x 1⁄4" |
| Channel | 3⁄8" x 3⁄8 2 x 1⁄16" | 10" x 3" x 3⁄8" x 1⁄2" |
| Tee Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 1⁄16" | 3" x 3" x 3⁄8" |
| Equal Angle | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 6" x 6" x 1⁄2" |
| Unequal Angle | 3⁄4" x 1⁄4" x 1⁄16" | 6" x 3" x 3⁄8" |
ILTIMOS, E'TIBORGA OLING
Agar siz izlayotgan narsani topa olmasangiz, iltimos, o'z… bilan bog'laning. Mahalliy xizmat markazi Sizning aniq talablaringizga muvofiq.
6082 T6 Aluminium Related Specifications
| Tizim / Standart | Davlat / mintaqa | Sinf / Lavozim |
| Ikki nuqtali | AQSh | 6082-T6 |
| Birlashgan Millatlar Tashkiloti | Xalqaro | A96082 (6082-T6) |
| Ingliz / Nemis | Yevropa | EN AW-6082-T6 / 3.2315 |
| EN Nom | Yevropa | AlSi1MgMn-T6 |
| Buyuk Britaniya | Xitoy | 6082-T6 |
| BS | Buyuk Britaniya | 6082-T6 (HE30-T6, equivalent) |
Xususiyatlari
Kimyoviy tarkib
Alloy 6082
| Kimyoviy element | % Hozir |
| Marganets (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Temir (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magniy (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silikon (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Mis (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Rux (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Xrom (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Boshqa (har biri) | 0.00 - 0.05 |
| Boshqalar (Jami) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminiy (Al) | Muvozanat |
Mexanik xususiyatlari
Open & Hollow Profile 5mm to 25mm Wall Thickness
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 260 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 310 Min MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 8 Min % |
| Brinell qattiqligi | 95 HB |
| Elongation A | 10 daqiqa % |
Open & Hollow Profile Up To 5mm Wall Thickness
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 250 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 290 Min MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 6 Min % |
| Brinell qattiqligi | 95 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Tube 5mm to 25mm Wall Thickness
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 260 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 310 Min MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 8 Min % |
| Brinell qattiqligi | 95 HB |
| Elongation A | 10 daqiqa % |
Tube Up to 5mm Wall Thickness
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 250 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 290 Min MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 6 Min % |
| Brinell qattiqligi | 95 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Bar 200mm to 250mm Dia. & A/F
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 200 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 270 Min MPa |
| Brinell qattiqligi | 95 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Bar 150mm to 200mm Dia. & A/F
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 240 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 280 Min MPa |
| Brinell qattiqligi | 95 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Rod & Bar 20mm to 150mm Dia. & A/F
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 260 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 310 Min MPa |
| Brinell qattiqligi | 95 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Rod & Bar Up to 20mm Dia. & A/F
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 250 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 295 Min MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 6 Min % |
| Brinell qattiqligi | 95 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Umumiy jismoniy xususiyatlari
| Jismoniy xususiyat | Qiymat |
| Zichlik | 2,70 g/sm³ |
| Erish nuqtasi | 555 °C |
| Issiqlik kengayishi | 24 x 10-6/K |
| Elastiklik moduli | 70 GPa |
| Issiqlik o'tkazuvchanligi | 180 W/m.K |
| Elektrik qarshiligi | 0.038 x 10-6 Ω .m |
Ilovalar
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Xususiyatlari
- Excellent corrosion resistance
- Medium strength
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
Qo'shimcha ma'lumot
Payvandlanuvchanlik
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Yaxshi |
| Weldability - Arc | Yaxshi |
| Weldability - Resistance | Yaxshi |
| Brazability | Yaxshi |
| Solderability | Yaxshi |
Yasalishi
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Yaxshi |
| Mashinaga ishlov berish imkoniyati | Yaxshi |