Aluminium, Commercial Alloy
4015 H14 Sheet
High quality general purpose aluminium alloy.
Aluminium alloy 4015 is a high quality general purpose alloy. It is a close relation to 3103 AlMn alloy, but with a higher silicon content.
This alloy can be welded, anodized* or painted. (*It should be noted that the anodized finish of alloy 4015 will be much darker and less reflective that on alloys 1050 or 3103 so this is not recommended for decorative applications).
Many users now prefer to use alloy 4015 having switched from other alloys such as 1050 and 3103.
Please note that the mechanical properties quoted are for H14 temper.
TẢI XUỐNG PDF
Phạm vi
XIN LƯU Ý
Nếu bạn không tìm thấy thông tin mình cần, vui lòng liên hệ với trung tâm dịch vụ địa phương theo các yêu cầu cụ thể của quý khách.
4015 H14 Aluminium Related Specifications
| Hệ thống / Tiêu chuẩn | Quốc gia / Khu vực | Cấp bậc / Chức danh |
| AA | Hoa Kỳ | 4015-H14 |
| UNS | Quốc tế | A94015 (4015-H14) |
| EN / DIN | Châu Âu | EN AW-4015-H14 |
| Tên (tiếng Anh) | Châu Âu | AlSi2Mn-H14 |
Thuộc tính
Thành phần hóa học
Alloy 4015
| Nguyên tố hóa học | Quà tặng % |
| Sắt (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Đồng (Cu) | 0.00 - 0.20 |
| Magnesium (Mg) | 0.10 - 0.50 |
| Silic (Si) | 1.40 - 2.20 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Mangan (Mn) | 0.60 - 1.20 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Cân bằng |
Tính chất cơ học
Sheet 0.2mm to 3.00mm
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Độ bền kéo | 150 - 200 MPa |
| Áp suất giới hạn | 120 Min MPa |
| Độ cứng Brinell | 50 HB |
Các tính chất vật lý chung
| Tính chất vật lý | Giá trị |
| Mật độ | 2.72 g/cm³ |
| Điểm nóng chảy | 600 °C |
| Sự giãn nở nhiệt | 24 x 10-6/K |
| Hệ số đàn hồi | 70 GPa |
| Độ dẫn nhiệt | 150-200 W/m.K |
| Điện trở suất | 0.023-0.029 x 10-6 Ω .m |
Ứng dụng
- Industry application include:
- Building
- Food
- Transport
- Packaging
Đặc điểm
- Good ductility
- Good mechanical strength
- Similar corrosion resistance to the 3000 series alloys
- Suitable for most applications in mill finish or painted
- Not recommended for use in aggressive environments
Thông tin bổ sung
Sản xuất
Corresponds to alloy 3103 in same temper but may not be a direct equivalent.
r/t performance dependent upon thickness – approx figures for H12 r/t min bend radius for 180 degree bend are shown below:
Thickness
0.5-0.8mm: r/t 0.0
0.8-1.5mm: r/t 1.0
1.5-3.0mm: r/t 2.0
| Process | Rating |
| Workability Cold | Very Good |
| Khả năng gia công | Acceptable |
| Weldability - Gas | Very Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Tốt |
| Brazability | Very Good |
| Solderability | Rất tốt |
Khả năng hàn
Suitable for MIG and TIG welding using normal aluminium welding conditions. Recommended welding wire is 4043 (Al Si5).