Aluminium, Commercial Alloy
5454 H22 and H32 Sheet & Plate
Medium-high strength aluminium alloy with exceptional corrosion resistance.
Aluminium alloy 5454 has very good corrosion resistance, in particular to seawater and general environmental conditions. Alloy 5454 is widely used in the manufacture of chemical storage tanks, automotive wheels and in particular those applications that may be subject to temperatures in excess of 65ºC.
TẢI XUỐNG PDF
Phạm vi
XIN LƯU Ý
Nếu bạn không tìm thấy thông tin mình cần, vui lòng liên hệ với trung tâm dịch vụ địa phương theo các yêu cầu cụ thể của quý khách.
5454 H22 and H32 Aluminium Related Specifications
| Hệ thống / Tiêu chuẩn | Quốc gia / Khu vực | Cấp bậc / Chức danh |
| AA | Hoa Kỳ | 5454-H22 / 5454-H32 |
| UNS | Quốc tế | A95454 (5454-H22 / 5454-H32) |
| EN / DIN | Châu Âu | EN AW-5454-H22 / EN AW-5454-H32 |
| Tên (tiếng Anh) | Châu Âu | AlMg3Mn-H22 / AlMg3Mn-H32 |
| BS | Vương quốc Anh | 5454-H22 / 5454-H32 (equivalent use) |
Thuộc tính
Thành phần hóa học
Alloy 5454
| Nguyên tố hóa học | Quà tặng % |
| Mangan (Mn) | 0.50 - 1.00 |
| Sắt (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Magnesium (Mg) | 2.40 - 3.00 |
| Silic (Si) | 0.00 - 0.25 |
| Crom (Cr) | 0.05 - 0.20 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Đồng (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Cân bằng |
Tính chất cơ học
Sheet 0.2mm to 6.0mm thick
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 180 Min MPa |
| Độ bền kéo | 250 - 305 MPa |
| Độ cứng Brinell | 74 HB |
Các tính chất vật lý chung
| Tính chất vật lý | Giá trị |
| Mật độ | 2.69 g/cm³ |
| Điểm nóng chảy | 645 °C |
| Sự giãn nở nhiệt | 23.6 x 10-6/K |
| Hệ số đàn hồi | 70.5 GPa |
| Độ dẫn nhiệt | 135 W/m.K |
| Điện trở suất | 34 % IACS |
Ứng dụng
- Road transport bodybuilding
- Chemical and process plant
- Pressure vessels, containers, boilers
- Cryogenics
- Marine & offshore
- Pylons, poles & masts
Đặc điểm
- Medium to high strength
- Strengthened by cold working
- Similar to alloy 5754 with good strength in the temperature range 65 to 170 degrees centigrade.
- High fatigue strength
- It is not suitable for complex or fine extrusions
- Good formability in softer tempers
- Good weldability
Thông tin bổ sung
Sản xuất
Formability of alloy 5454 is good in the softer tempers and it can be extruded.
Khả năng hàn
Alloy 5454 has good weldability by some methods but soldering and brazing are not recommended.