Aluminium, Commercial Alloy
6005A T6 Bar & Extrusion
A medium strength, heat treatable alloy with excellent corrosion resistance.
Aluminium alloy 6005A is a medium strength, heat treatable alloy with excellent corrosion resistance. It is often used in transport and structural engineering applications.
Alloy 6005 has properties between those of alloys 6061 and 6082 and can sometimes be used interchangeably with these alloys, but 6005 has better extrusion characteristics and a better mill surface finish. It is difficult to produce thin-wall or complicated extrusions in 6005, but it is still more extrudable than 6082.
TẢI XUỐNG PDF
Phạm vi
XIN LƯU Ý
Nếu bạn không tìm thấy thông tin mình cần, vui lòng liên hệ với trung tâm dịch vụ địa phương theo các yêu cầu cụ thể của quý khách.
6005A T6 Aluminium Related Specifications
| Hệ thống / Tiêu chuẩn | Quốc gia / Khu vực | Cấp bậc / Chức danh |
| AA | Hoa Kỳ | 6005A-T6 |
| EN / DIN | Châu Âu | EN AW-6005A-T6 |
| Tên (tiếng Anh) | Châu Âu | AlSiMg(A)-T6 |
| Anh | Trung Quốc | 6005A-T6 |
| BS | Vương quốc Anh | 6005A-T6 (extrusions) |
Thuộc tính
Thành phần hóa học
Alloy 6005
| Nguyên tố hóa học | Quà tặng % |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| Sắt (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| Magnesium (Mg) | 0.40 - 0.70 |
| Silic (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Crom (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Đồng (Cu) | 0.00 - 0.30 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.12 - 0.50 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Cân bằng |
Tính chất cơ học
Hollow Profile 5mm to 15mm Wall Thickness
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 200 MPa |
| Độ bền kéo | 250 Min MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 6 Min % |
| Độ cứng Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Hollow Profile Up to 5mm Wall Thickness
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 215 Min MPa |
| Độ bền kéo | 255 Min MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 6 Min % |
| Độ cứng Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile 10mm to 25mm Wall Thickness
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 200 MPa |
| Độ bền kéo | 250 Min MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 6 Min % |
| Độ cứng Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile 5mm to 10mm Wall Thickness
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 215 Min MPa |
| Độ bền kéo | 260 Min MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 6 Min % |
| Độ cứng Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile Up to 5mm Wall Thickness
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 225 Min MPa |
| Độ bền kéo | 270 Min MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 6 Min % |
| Độ cứng Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Tube 5mm to 10mm Wall Thickness
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 215 Min MPa |
| Độ bền kéo | 260 Min MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 6 Min % |
| Độ cứng Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Tube Up To 5mm Wall Thickness
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 225 Min MPa |
| Độ bền kéo | 270 Min MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 6 Min % |
| Độ cứng Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Bar 50mm to 100mm Dia. & A/F
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 215 Min MPa |
| Độ bền kéo | 260 Min MPa |
| Độ cứng Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Rod & Bar 25mm to 50mm Dia. & A/F
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 225 Min MPa |
| Độ bền kéo | 270 Min MPa |
| Độ cứng Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Rod & Bar up to 25mm Dia. & A/F
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 225 Min MPa |
| Độ bền kéo | 270 Min MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 8 % |
| Shear Strength | 205 MPa |
| Độ cứng Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Các tính chất vật lý chung
| Tính chất vật lý | Giá trị |
| Mật độ | 2.70 g/cm³ |
| Điểm nóng chảy | 605 °C |
| Sự giãn nở nhiệt | 24 x 10-6/K |
| Hệ số đàn hồi | 70 GPa |
| Độ dẫn nhiệt | 188 W/m.K |
| Điện trở suất | 0.034 x 10-6Ω .m |
Ứng dụng
- Tubing for furniture
- Railway and bus profile structures
- Pylons, platforms and pipelines
- Portable ladders
- Sections where greater strength is needed than given by 6060 and 6063
Đặc điểm
- Excellent weldability
- Very good bending properties
- Excellent corrosion resistance
- Suitable for anodising
Thông tin bổ sung
Sản xuất
- Workability-Cold: Fair
- Machinability: Fair
Khả năng hàn
- The weldability of 6005A is excellent. 4043 welding wire is recommended unless joining to one of the 7XXX series. In this case 5356 wire is the suggested alternative.
- Weldability – Gas: Excellent
- Weldability – Arc: Excellent
- Weldability – Resistance: Excellent
- Brazability: Excellent