Aluminium, Commercial Alloy
6060 T5 Extrusions
General commercial aluminium alloy.
Aluminium alloy 6060 is a medium strength heat treatable alloy with a strength slightly lower than 6005A.
It is commonly used alloy for very complex cross sections.
TẢI XUỐNG PDF
Phạm vi
XIN LƯU Ý
Nếu bạn không tìm thấy thông tin mình cần, vui lòng liên hệ với trung tâm dịch vụ địa phương theo các yêu cầu cụ thể của quý khách.
6060 T5 Aluminium Related Specifications
| Hệ thống / Tiêu chuẩn | Quốc gia / Khu vực | Cấp bậc / Chức danh |
| AA | Hoa Kỳ | 6060-T5 |
| UNS | Quốc tế | A96060 (6060-T5) |
| EN / DIN | Châu Âu | EN AW-6060-T5 / 3.3206 |
| Tên (tiếng Anh) | Châu Âu | AlMgSi-T5 |
| Anh | Trung Quốc | 6060-T5 |
| BS | Vương quốc Anh | 6060-T5 (extruded profiles) |
Thuộc tính
Thành phần hóa học
Alloy 6060
| Nguyên tố hóa học | Quà tặng % |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| Sắt (Fe) | 0.10 - 0.30 |
| Magnesium (Mg) | 0.35 - 0.60 |
| Silic (Si) | 0.30 - 0.60 |
| Đồng (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Crom (Cr) | 0.00 - 0.05 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Cân bằng |
Tính chất cơ học
Extrusions Up to 150mm Dia., 15mm WT tube, 5mm WT profiles
| Nguyên tố hóa học | Quà tặng % |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| Sắt (Fe) | 0.10 - 0.30 |
| Magnesium (Mg) | 0.35 - 0.60 |
| Silic (Si) | 0.30 - 0.60 |
| Đồng (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Crom (Cr) | 0.00 - 0.05 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Cân bằng |
Các tính chất vật lý chung
| Tính chất vật lý | Giá trị |
| Mật độ | 2.70 g/cm³ |
| Điểm nóng chảy | 655 °C |
| Sự giãn nở nhiệt | 23.4 x 10-6/K |
| Hệ số đàn hồi | 69.5 GPa |
| Độ dẫn nhiệt | 209 W/m.K |
| Điện trở suất | 54 % IACS |
| Điện trở suất | 0.032 x 10-6 Ω .m |
Ứng dụng
- Architectural sections for windows, doors, curtain walls
- Interior fittings, frame systems, lighting, ladders, railings, fences
- Heat sink sections, electronic modules, electro motor housings
- Flexible assembly systems, special machinery elements
- Truck and trailer flooring, pneumatic installation, railway, inside applications
- Irrigation, heating and cooling pipes
- Furniture, office equipment
Đặc điểm
- Very good corrosion resistance
- Very good weldability
- Good cold formability especially in temper T4
- Suitable for anodising
Thông tin bổ sung
Khả năng hàn
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Tốt |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Tốt |
| Brazability | Very Good |
Sản xuất
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Tốt |
| Khả năng gia công | Chấp nhận được |
| Anodising | Very Good |