Aluminium, Commercial Alloy
6063 O Bar & Extrusion
One of the most popular alloys in the 6000 series and most widely known as an architectural alloy.
Aluminium alloy 6063 is a medium strength alloy commonly referred to as an architectural alloy. It is normally used in intricate extrusions and is most commonly supplied in the T6 temper.
TẢI XUỐNG PDF
Phạm vi
XIN LƯU Ý
Nếu bạn không tìm thấy thông tin mình cần, vui lòng liên hệ với trung tâm dịch vụ địa phương theo các yêu cầu cụ thể của quý khách.
6063 O Aluminium Related Specifications
| Hệ thống / Tiêu chuẩn | Quốc gia / Khu vực | Cấp bậc / Chức danh |
| AA | Hoa Kỳ | 6063-O |
| UNS | Quốc tế | A96063 (6063-O) |
| EN / DIN | Châu Âu | EN AW-6063-O |
| Tên (tiếng Anh) | Châu Âu | AlMg0.7Si-O |
| Anh | Trung Quốc | 6063-O |
| JIS | Nhật Bản | A6063-O |
| BS | Vương quốc Anh | 6063-O (extruded profiles) |
Thuộc tính
Thành phần hóa học
Alloy 6063
| Nguyên tố hóa học | Quà tặng % |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| Sắt (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| Magnesium (Mg) | 0.45 - 0.90 |
| Silic (Si) | 0.20 - 0.60 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Crom (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Đồng (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Cân bằng |
Tính chất cơ học
Rod & Bar Up to 200mm Dia.
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Độ bền kéo | 130 Max MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 16 Min % |
| Độ cứng Brinell | 25 HB |
| Elongation A | 18 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Độ bền kéo | 130 Max MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 16 Min % |
| Độ cứng Brinell | 25 HB |
| Elongation A | 18 Min % |
Các tính chất vật lý chung
| Tính chất vật lý | Giá trị |
| Mật độ | 2.70 g/cm³ |
| Điểm nóng chảy | 600 °C |
| Sự giãn nở nhiệt | 23.5 x 10-6/K |
| Hệ số đàn hồi | 69.5 GPa |
| Độ dẫn nhiệt | 200 W/m.K |
| Điện trở suất | 0.035 x 10-6 Ω .m |
Ứng dụng
- Extrusions
- Window frames
- Doors
- Shop fittings
- Irrigation tubing
- In balustrading the rails and posts are normally in the T6 temper and formed elbows and bends are T4
- Hydro formed tube for chassis
Đặc điểm
- High corrosion resistance
- Medium strength
- Good surface finish
- Readily suited to welding
- Easily anodised
- Good formability in the T4 condition
Thông tin bổ sung
Khả năng hàn
- 6063 is suitable for all conventional welding methods.
- Welding wire generally should be alloy 5183 or alloy 4043.
- When maximum electrical conductivity is required use alloy 4043.
- For strength and conductivity use alloy 5346 and increase the size of the weld to compensate for the lower conductivity.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Tuyệt vời |
| Weldability - Arc | Tuyệt vời |
| Weldability - Resistance | Tuyệt vời |
| Brazability | Tuyệt vời |
| Solderability | Tốt |
Sản xuất
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Average |
| Khả năng gia công | Average |