Aluminium, Commercial Alloy
6063A T6 Bar & Extrusion
High strength architectural aluminium alloy.
Aluminium alloy 6063A is a variation of 6063 but with greater strength.
It still retains the same good surface finish qualities and affinity for anodising as 6063.
TẢI XUỐNG PDF
Phạm vi
| Hình thức sản phẩm | Phạm vi kích thước | Phạm vi kích thước |
| From | To | |
| Flat Bar | 3⁄8" x 1⁄8" | 6" x 1" |
| Ống | 3⁄8" OD x 16swg | 6 1⁄2" OD x 1⁄4" |
| Channel | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 10" x 3" x 3⁄8" x 1⁄2" |
| Tee Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 1⁄16" | 3" x 3" x 3⁄8" |
| Equal Angle | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 6" x 6" x 1⁄2" |
| Unequal Angle | 3⁄4" x 1⁄4" x 1⁄16" | 6" x 3" x 3⁄8" |
XIN LƯU Ý
Nếu bạn không tìm thấy thông tin mình cần, vui lòng liên hệ với trung tâm dịch vụ địa phương theo các yêu cầu cụ thể của quý khách.
6063A T6 Aluminium Related Specifications
| Hệ thống / Tiêu chuẩn | Quốc gia / Khu vực | Cấp bậc / Chức danh |
| AA | Hoa Kỳ | 6063A-T6 |
| EN / DIN | Châu Âu | EN AW-6063A-T6 |
| Tên (tiếng Anh) | Châu Âu | AlMg0.7Si(A)-T6 |
| Anh | Trung Quốc | 6063A-T6 |
| BS | Vương quốc Anh | 6063A-T6 (extruded profiles) |
Thuộc tính
Thành phần hóa học
Alloy 6063A
| Nguyên tố hóa học | Quà tặng % |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| Sắt (Fe) | 0.15 - 0.35 |
| Magnesium (Mg) | 0.60 - 0.90 |
| Silic (Si) | 0.30 - 0.60 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.05 |
| Crom (Cr) | 0.00 - 0.15 |
| Đồng (Cu) | 0.00 - 0.05 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Cân bằng |
Tính chất cơ học
Rod and Bar Up to 150mm Dia. & A/F
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 190 Min MPa |
| Độ bền kéo | 230 Min MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 5 Min % |
| Độ cứng Brinell | 80 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Bar 150mm to 200mm dia. & A/F
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 160 Min MPa |
| Độ bền kéo | 220 MPa |
| Độ cứng Brinell | 80 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 190 Min MPa |
| Độ bền kéo | 230 Min MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 5 Min % |
| Độ cứng Brinell | 80 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Profiles Up to 10mm Wall Thickness
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 190 Min MPa |
| Độ bền kéo | 230 Min MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 5 Min % |
| Độ cứng Brinell | 80 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Profiles 10mm to 25mm Wall Thickness
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 180 Min MPa |
| Độ bền kéo | 220 MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 4 Min % |
| Độ cứng Brinell | 80 HB |
| Elongation A | 5 Min % |
Các tính chất vật lý chung
| Tính chất vật lý | Giá trị |
| Mật độ | 2.70 g/cm³ |
| Điểm nóng chảy | 600 °C |
| Sự giãn nở nhiệt | 23.5 x 10-6/K |
| Hệ số đàn hồi | 69.5 GPa |
| Độ dẫn nhiệt | 200 W/m.K |
| Điện trở suất | 0.035 x 10-6 Ω .m |
Ứng dụng
- Road transport
- Rail transport
- Extreme sports equipment- Architectural applications
- Extrusions
- Window frames
- Doors
- Shop fittings
- Irrigation tubing
- In balustrading the rails and posts are normally in the T6 temper and formed elbows and bends are T4
- Hydro formed tube for chassis
Đặc điểm
- High corrosion resistance
- Greater strength than 6063
- Good surface finish
- Readily suited to welding
- Easily anodised
- Good formability in the T4 condition
Thông tin bổ sung
Khả năng hàn
- 6063 is suitable for all conventional welding methods. Welding wire generally should be alloy 5183 or alloy 4043. When maximum electrical conductivity is required use alloy 4043.
- For strength and conductivity use alloy 5346 and increase the size of the weld to compensate for the lower conductivity.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Tuyệt vời |
| Weldability - Arc | Tuyệt vời |
| Weldability - Resistance | Tuyệt vời |
| Brazability | Tuyệt vời |
| Solderability | Tuyệt vời |
Sản xuất
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Average |
| Khả năng gia công | Average |