Aluminium, Commercial Alloy
7075 T6 Bar & Extrusions
A high strength aerospace aluminium alloy.
7075 aluminium alloy is an aluminium alloy, with zinc as the primary alloying element. It is one of the most commonly used aluminium alloy for highly stressed structural applications, where the need for good corrosion resistance is not important.
TẢI XUỐNG PDF
Phạm vi
XIN LƯU Ý
Nếu bạn không tìm thấy thông tin mình cần, vui lòng liên hệ với trung tâm dịch vụ địa phương theo các yêu cầu cụ thể của quý khách.
7075 T6 Aluminium Related Specifications
| Hệ thống / Tiêu chuẩn | Quốc gia / Khu vực | Cấp bậc / Chức danh |
| AA | Hoa Kỳ | 7075-T6 |
| UNS | Quốc tế | A97075 (7075-T6) |
| EN / DIN | Châu Âu | EN AW-7075-T6 / 3.4365 |
| Tên (tiếng Anh) | Châu Âu | AlZn5.5MgCu-T6 |
| Anh | Trung Quốc | 7A09-T6 (equivalent to 7075-T6) |
| JIS | Nhật Bản | A7075-T6 |
| BS | Vương quốc Anh | 7075-T6 (L95, high-strength wrought alloy) |
| AFNOR | Pháp | A-Z5GU-T6 |
Thuộc tính
Thành phần hóa học
Alloy 7075
| Nguyên tố hóa học | Quà tặng % |
| Silic (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Sắt (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Đồng (Cu) | 1.20 - 2.00 |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.30 |
| Crom (Cr) | 0.18 - 0.28 |
| Magnesium (Mg) | 2.10 - 2.90 |
| Zinc (Zn) | 5.10 - 6.10 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Cân bằng |
Tính chất cơ học
Drawn Bar Up to 25mm
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 480 Min MPa |
| Độ bền kéo | 540 Min MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 7 Min % |
Các tính chất vật lý chung
| Tính chất vật lý | Giá trị |
| Mật độ | 2.80 g/cm³ |
| Điểm nóng chảy | 635 °C |
| Sự giãn nở nhiệt | 23.5 x 10-6/K |
| Hệ số đàn hồi | 72 GPa |
| Độ dẫn nhiệt | 130 W/m.K |
| Điện trở suất | 40 % IACS |
Ứng dụng
- Aircraft structures
- Gears and shafts
- Automotive
- Bicycle components
- Rock climbing equipment
Đặc điểm
- Excellent mechanical properties
- Good ductility
- High strength and toughness
- Good resistance to fatigue
- Superior stress corrosion resistance