الألومنيوم، سبيكة تجارية
5754 H22 Sheet & Plate
Excellent resistance to corrosion, especially seawater. Ideal in the marine, nuclear, chemical and oil & gas industries.
Aluminium alloy 5754 has excellent corrosion resistance especially to seawater and industrially polluted atmospheres such as marine, nuclear, chemical, oil & gas industry applications.
It has higher strength than 5251. This high strength makes 5754 highly suited to flooring applications.
Plate can be cut to customer requirements. Contact your local Service Centre for further details.
Please note that mechanical properties shown are for H22.
تنزيل ملف PDF
النطاق
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
5754 H22 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| أأ | الولايات المتحدة الأمريكية | 5754-H22 |
| UNS | الدولية | A95754 (5754-H22) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-5754-H22 / 3.3535 |
| اسم EN | أوروبا | AlMg3-H22 |
| GB | الصين | 5754-H22 |
| ب | المملكة المتحدة | 5754-H22 (sheet / plate) |
| أفنور | فرنسا | A-G3M-H22 |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 5754
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| المنجنيز (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| المغنيسيوم (Mg) | 2.60 - 3.60 |
| السيليكون (Si) | 0.00 - 0.40 |
| الكروم (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| نحاس (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.10 - 0.60 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| التيتانيوم (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| الزنك (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| الألومنيوم (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Sheet & Plate 0.2mm to 40mm
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 130 Min MPa |
| قوة الشد | 220 - 270 MPa |
| صلابة برينل | 63 HB |
| الاستطالة A50 مم | 7 Min % |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.66 g/cm³ |
| نقطة الانصهار | 600 °C |
| التمدد الحراري | 24 x 10-6/K |
| معامل المرونة | 68 GPa |
| الموصلية الحرارية | 147 W/m.K |
| المقاومة الكهربائية | 0.049 x 10-6 Ω .m |
التطبيقات
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- Weapons manufacture
- Structural applications
خصائص
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
معلومات إضافية
التصنيع
| معالجة | التقييم |
| قابلية التشغيل - بارد | Very Good |
| قابلية التصنيع | متوسط |
قابلية اللحام
| معالجة | التقييم |
| قابلية اللحام - الغاز | ممتاز |
| قابلية اللحام - القوس | ممتاز |
| قابلية اللحام - المقاومة | ممتاز |
| برازيليتي | فقير |