الألومنيوم، سبيكة تجارية
Aluminium 6082 T6 T651 Sheet & Plate
سبائك الألومنيوم الإنشائية ذات القوة الأعلى في سلسلة 6000.
Aluminium alloy 6082 is a medium strength alloy with excellent corrosion resistance. It has the highest strength of the 6000 series alloys and is known as a structural alloy.
In plate form, 6082 is the alloy most commonly used for machining. As a relatively new alloy, the higher strength of 6082 has seen it replace 6061 in many applications. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy.
تنزيل ملف PDF
النطاق
ورقة
| حجم الورقة | سماكات |
| 2000 x 1000 | 0.6mm - 3.0mm |
| 2500 x 1250 | 0.5mm - 3.0mm |
| 3000 x 1250 | 1.0mm - 3.0mm |
Plate
| أحجام الأوراق | سماكات |
| 2000 x 1000 | ٤.٠ ملم - ٦.٠ ملم |
| 2500 x 1250 | 3.0mm - 305.0mm |
| 3000 x 1500 | 3.0mm - 305.0mm |
| 4000 x 2000 | 3.0mm - 305.0mm |
| Plate can be cut to customer requirements. Please ask your local Service Centre for further details. | |
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
6082 T6 T651 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| أأ | الولايات المتحدة الأمريكية | 6082-T6 / 6082-T651 |
| UNS | الدولية | A96082 (6082-T6 / 6082-T651) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-6082-T6 / EN AW-6082-T651 / 3.2315 |
| اسم EN | أوروبا | AlSi1MgMn-T6 / AlSi1MgMn-T651 |
| GB | الصين | 6082-T6 / 6082-T651 |
| ب | المملكة المتحدة | 6082-T6 / 6082-T651 (HE30-T6 / HE30-T651) |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 6082
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| المنجنيز (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| المغنيسيوم (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| السيليكون (Si) | 0.70 - 1.30 |
| نحاس (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| الزنك (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| التيتانيوم (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| الكروم (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| الألومنيوم (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Sheet 0.4mm to 6.00mm
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 260 Min MPa |
| قوة الشد | 310 Min MPa |
| صلابة برينل | 94 HB |
Plate 6.00m to 12.5mm
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 255 Min MPa |
| قوة الشد | 300 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 9 Min % |
| صلابة برينل | 91 HB |
Plate 12.5mm to 100.00mm
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 240 ميجا باسكال |
| قوة الشد | 295 Min MPa |
| صلابة برينل | 89 HB |
Plate 100.00mm to 150.00mm
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 240 ميجا باسكال |
| قوة الشد | 275 Min MPa |
| صلابة برينل | 84 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.70 g/cm³ |
| نقطة الانصهار | 555 °C |
| التمدد الحراري | 24 x 10-6/K |
| معامل المرونة | 70 GPa |
| الموصلية الحرارية | 180 W/m.K |
| المقاومة الكهربائية | 0.038 x 10-6 Ω .m |
التطبيقات
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
خصائص
- Excellent corrosion resistance
- Medium strength
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- قابلية لحام جيدة
معلومات إضافية
قابلية اللحام
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| معالجة | التقييم |
| قابلية اللحام - الغاز | جيد |
| قابلية اللحام - القوس | جيد |
| قابلية اللحام - المقاومة | جيد |
| برازيليتي | جيد |
| قابلية اللحام | جيد |
التصنيع
| معالجة | التقييم |
| قابلية التشغيل - بارد | جيد |
| قابلية التصنيع | جيد |