الألومنيوم، سبيكة تجارية
3103 H14 Sheet
A commercial aluminium alloy which is close in properties to 3003.
Aluminium 3103 is a medium strength aluminium alloy often found in transport and HVAC applications.
It has very similar properties to 3003. It has better mechanical properties over the 1000 series alloys especially at elevated temperatures.
تنزيل ملف PDF
النطاق
| حجم الورقة | سماكات |
| 2000 x 1000 | 1.0mm - 1.5mm |
| 2500 x 1250 | 1.0mm - 3.0mm |
| 3000 x 1250 | 3.0mm |
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
3103 H14 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| أأ | الولايات المتحدة الأمريكية | 3103-H14 |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-3103-H14 / 3.0515 |
| اسم EN | أوروبا | AlMn1-H14 |
| GB | الصين | 3103-H14 (GB/T 3190) |
| JIS | اليابان | A3103-H14 |
| UNS | الدولية | A93103 (3103-H14) |
| BS (older) | المملكة المتحدة | 3103 (N3) H14 |
| أفنور | فرنسا | 3103-H14 (AlMn1) |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 3103
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| المنجنيز (Mn) | 0.90 - 1.50 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| نحاس (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| المغنيسيوم (Mg) | 0.00 - 0.30 |
| السيليكون (Si) | 0.00 - 0.50 |
| الزنك (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| الكروم (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.00 - 0.10 |
| الألومنيوم (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Sheet 0.2mm to 6.0mm
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| قوة الشد | 140 - 180 MPa |
| إجهاد الإثبات | 120 Min MPa |
| صلابة برينل | 45 HB |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.73 g/cm³ |
| نقطة الانصهار | 655 °C |
| التمدد الحراري | 23.1 x 10-6/K |
| معامل المرونة | 69.5 GPa |
| الموصلية الحرارية | 160 W/m.K |
| المقاومة الكهربائية | 42 % IACS |
التطبيقات
- المبادلات الحرارية
- Air condition evaporators
- Aircraft and military components
- Motor vehicle radiators
- Freezer linings
- Cladding alloy
- Office equipment
- Tubing and piping
- أوعية الضغط
خصائص
- Good cold workability
- Very good weldability
- Good resistance to atmospheric corrosion
معلومات إضافية
التصنيع
| معالجة | التقييم |
| قابلية التشغيل - بارد | جيد |
| قابلية التصنيع | Acceptable |
قابلية اللحام
| معالجة | التقييم |
| قابلية اللحام - الغاز | Very Good |
| قابلية اللحام - القوس | Very Good |
| قابلية اللحام - المقاومة | جيد |
| برازيليتي | Very Good |
| قابلية اللحام | Very good |