Aluminium, Commercial Alloy
6082 T4 Bar & Extrusion
سبائك الألومنيوم الإنشائية ذات القوة الأعلى في سلسلة 6000.
Known as a “structural” alloy, aluminium alloy 6082 has the highest strength of the 6000 series. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy. 6082 is typically used in highly stressed applications.
It is difficult to produce thin walled, complicated extrusion shapes in alloy 6082. The extruded surface finish is not as smooth as other similar strength alloys in the 6000 series.
Alloy 6082 is typically supplied as channel, angle, tee, square bar, square box section, rectangular box section, flat bar, tube, sheet, shate & plate.
تنزيل ملف PDF
النطاق
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
6082 T4 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| AA | الولايات المتحدة الأمريكية | 6082-T4 |
| UNS | الدولية | A96082 (6082-T4) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-6082-T4 / 3.2315 |
| اسم EN | أوروبا | AlSi1MgMn-T4 |
| GB | الصين | 6082-T4 |
| ب | المملكة المتحدة | 6082-T4 (HE30-T4, equivalent) |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 6082
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| المنجنيز (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magnesium (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| السيليكون (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Copper (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| الكروم (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Extruded Rod,Bar,Tube & Profiles Up to 200mm Dia.or A/F, Up to 25mm WT tube & Prof
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 110 Min MPa |
| قوة الشد | 205 ميجا باسكال دقيقة 205 |
| الاستطالة A50 مم | 12 Min % |
| Hardness Brinell | 70 HB |
| Elongation A | 14 Min % |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.70 g/cm³ |
| Melting Point | 555 °C |
| Thermal Expansion | 24 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 70 GPa |
| Thermal Conductivity | 180 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.038 x 10-6 Ω .m |
التطبيقات
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Characteristics
- Excellent corrosion resistance
- Medium strength
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
معلومات إضافية
قابلية اللحام
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Good |
| Weldability - Arc | Good |
| Weldability - Resistance | Good |
| Brazability | Good |
| Solderability | Good |
التصنيع
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Good |
| قابلية التصنيع | Good |