Aluminium, kommerzielle Legierung
Aluminium 1050 O Sheet
General engineering use aluminium alloy.
Aluminium 1050 is a popular grade of aluminium alloy for general sheet metal work where moderate strength is required.
DOWNLOAD PDF
Bereich
| Sheet Size | Dicken |
| 2000 x 1000 | 5.0 - 6.0mm |
| 2500 x 1250 | 4.0 - 6.0mm |
| 3000 x 1500 | 5.0mm |
BITTE BEACHTEN
Wenn Sie nicht finden, wonach Sie suchen, wenden Sie sich bitte an Ihren lokales Servicezentrum mit Ihren spezifischen Anforderungen.
1050 O Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Land / Region | Besoldungsgruppe/Bezeichnung |
| AA | USA | 1050A-O |
| UNS | International | A91050-O |
| EN / DIN | Europa | EN AW-1050A-O (Al99.5-O) |
| DE Name | Europa | Al99.5-O |
| GB | China | 1050-O |
| JIS | Japan | A1050-O |
| DIN | Germany | 3.0255 (Al99.5-O) |
| BS | UK | 1B (equivalent to 1050-O) |
| AFNOR | Frankreich | A5-O |
Eigenschaften
Chemische Zusammensetzung
Alloy 1050
| Chemisches Element | % Geschenk |
| Aluminium (Al) | 99.50 - 0.00 |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.05 |
| Eisen (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Kupfer (Cu) | 0.00 - 0.05 |
| Magnesium (Mg) | 0.00 - 0.05 |
| Silizium (Si) | 0.00 - 0.25 |
| Zink (Zn) | 0.00 - 0.07 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.05 |
| Andere (Jede) | 0.00 - 0.03 |
Mechanische Eigenschaften
Blatt 0,2 mm bis 6,00 mm
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Zugfestigkeit | 65 -95 MPa |
| Nachweis von Stress | 20 Min MPa |
| Härte Brinell | 20 HB |
Allgemeine physikalische Eigenschaften
| Physikalische Eigenschaft | Wert |
| Dichte | 2.71 g/cm³ |
| Schmelzpunkt | 650 °C |
| Thermische Ausdehnung | 24 x 10-6/K |
| Elastizitätsmodul | 71 GPa |
| Wärmeleitfähigkeit | 222 W/m.K |
| Elektrischer spezifischer Widerstand | 0.0282 x 10-6 Ω .m |
Bewerbungen
- Alloy 1050 is typically used for:
- Chemical process plant equipment
- Food industry containers
- Pyrotechnic powder
- Architectural flashings
- Lamp reflectors
- Cable sheathing
- General sheet metalwork
Merkmale
- Excellent corrosion resistance
- High ductility
- Highly reflective finish
- Ausgezeichnete Schweißbarkeit
- Excellent cold working properties
Zusätzliche Informationen
Fabrikation
| Prozess | Bewertung |
| Verarbeitbarkeit - kalt | Ausgezeichnet |
| Bearbeitbarkeit | Schlecht |
| Schweißeignung - Gas | Ausgezeichnet |
| Schweißeignung - Lichtbogen | Ausgezeichnet |
| Schweißbarkeit - Beständigkeit | Ausgezeichnet |
| Brazability | Ausgezeichnet |
| Lötbarkeit | Ausgezeichnet |
Schweißeignung
When welding 1050 to itself or an alloy from the same subgroup the recommended filler wire is 1100. For welding to alloys 5083 and 5086 or alloys from the 7XXX series, the recommend wire is 5356. For other alloys use 4043 filler wire.