Aluminium, kommerzielle Legierung
4015 H14 Sheet
High quality general purpose aluminium alloy.
Aluminium alloy 4015 is a high quality general purpose alloy. It is a close relation to 3103 AlMn alloy, but with a higher silicon content.
This alloy can be welded, anodized* or painted. (*It should be noted that the anodized finish of alloy 4015 will be much darker and less reflective that on alloys 1050 or 3103 so this is not recommended for decorative applications).
Many users now prefer to use alloy 4015 having switched from other alloys such as 1050 and 3103.
Please note that the mechanical properties quoted are for H14 temper.
DOWNLOAD PDF
Bereich
BITTE BEACHTEN
Wenn Sie nicht finden, wonach Sie suchen, wenden Sie sich bitte an Ihren lokales Servicezentrum mit Ihren spezifischen Anforderungen.
4015 H14 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Land / Region | Besoldungsgruppe/Bezeichnung |
| AA | USA | 4015-H14 |
| UNS | International | A94015 (4015-H14) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-4015-H14 |
| DE Name | Europa | AlSi2Mn-H14 |
Eigenschaften
Chemische Zusammensetzung
Alloy 4015
| Chemisches Element | % Geschenk |
| Eisen (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Kupfer (Cu) | 0.00 - 0.20 |
| Magnesium (Mg) | 0.10 - 0.50 |
| Silizium (Si) | 1.40 - 2.20 |
| Zink (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Mangan (Mn) | 0.60 - 1.20 |
| Andere (Jede) | 0.00 - 0.05 |
| Sonstige (Gesamt) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Bilanz |
Mechanische Eigenschaften
Sheet 0.2mm to 3.00mm
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Zugfestigkeit | 150 - 200 MPa |
| Nachweis von Stress | 120 Min MPa |
| Härte Brinell | 50 HB |
Allgemeine physikalische Eigenschaften
| Physikalische Eigenschaft | Wert |
| Dichte | 2.72 g/cm³ |
| Schmelzpunkt | 600 °C |
| Thermische Ausdehnung | 24 x 10-6/K |
| Elastizitätsmodul | 70 GPa |
| Wärmeleitfähigkeit | 150-200 W/m.K |
| Elektrischer spezifischer Widerstand | 0.023-0.029 x 10-6 Ω .m |
Bewerbungen
- Industry application include:
- Gebäude
- Food
- Transport
- Verpackung
Merkmale
- Good ductility
- Good mechanical strength
- Similar corrosion resistance to the 3000 series alloys
- Suitable for most applications in mill finish or painted
- Not recommended for use in aggressive environments
Zusätzliche Informationen
Fabrikation
Corresponds to alloy 3103 in same temper but may not be a direct equivalent.
r/t performance dependent upon thickness – approx figures for H12 r/t min bend radius for 180 degree bend are shown below:
Thickness
0.5-0.8mm: r/t 0.0
0.8-1.5mm: r/t 1.0
1.5-3.0mm: r/t 2.0
| Prozess | Bewertung |
| Workability Cold | Sehr gut |
| Bearbeitbarkeit | Acceptable |
| Schweißeignung - Gas | Sehr gut |
| Schweißeignung - Lichtbogen | Sehr gut |
| Schweißbarkeit - Beständigkeit | Gut |
| Brazability | Sehr gut |
| Lötbarkeit | Very good |
Schweißeignung
Suitable for MIG and TIG welding using normal aluminium welding conditions. Recommended welding wire is 4043 (Al Si5).