Aluminium, kommerzielle Legierung
6026 T9 Bar
Tin free aluminium alloy machining bar recently developed to meet European Environmental Protection Directives.
Aluminium alloy 6026 is a recently developed alloy meeting the following European Environmental Protection Directives:
- 2000/53/CE-ELV – For the automotive sector
- 2002/95/CE-RoHS – For the electrical and electronics sector
Alloy 6026 does not contain Tin (Sn) which can cause weakness and cracking of machined parts when subjected to stress and high temperature. Alloy 6026 is a good alternative to alloys 6061 and 6082. Extruded bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030.
DOWNLOAD PDF
Bereich
BITTE BEACHTEN
Wenn Sie nicht finden, wonach Sie suchen, wenden Sie sich bitte an Ihren lokales Servicezentrum mit Ihren spezifischen Anforderungen.
6026 T9 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Land / Region | Besoldungsgruppe/Bezeichnung |
| AA | USA / International | 6026-T9 |
| UNS | International | A96026 (6026-T9) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-6026-T9 |
| DE Name | Europa | AlMgSiBi-T9 |
Eigenschaften
Chemische Zusammensetzung
6026 T9
| Chemisches Element | % Geschenk |
| Mangan (Mn) | 0.20 - 1.00 |
| Eisen (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Magnesium (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silizium (Si) | 0.60 - 1.40 |
| Kupfer (Cu) | 0.20 - 0.50 |
| Lead (Pb) | 0.00 - 0.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.50 - 1.50 |
| Zink (Zn) | 0.00 - 0.30 |
| Tin (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| Chrom (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Andere (Jede) | 0.00 - 0.05 |
| Sonstige (Gesamt) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Bilanz |
Mechanische Eigenschaften
Extruded and Drawn Bar
6026 T9
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 330 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 360 Min MPa |
| Dehnung A50 mm | 4 Min % |
| Härte Brinell | 95 Min HB |
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 330 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 360 Min MPa |
| Dehnung A50 mm | 4 % |
| Härte Brinell | 95 Min HB |
Allgemeine physikalische Eigenschaften
| Physikalische Eigenschaft | Wert |
| Dichte | 2.72 g/cm³ |
| Thermische Ausdehnung | 23.4 x 10^-6 /K |
| Elastizitätsmodul | 69 GPa |
| Wärmeleitfähigkeit | 172 W/m.K |
| Elektrischer spezifischer Widerstand | 0.039 x 10^-6 Ω .m |
Bewerbungen
- Machined parts especially on high speed automatic lathes
- Hard anodising
- Hot forging
- Automotive components such as brake systems
- Electrical & electronic parts
Merkmale
- Excellent corrosion resistance
- Suitable for anodising to provide both decorative and hard anodised finishes
- Good alternative to alloys 6061 and 6082
- Extruded Bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030
- Good weldability
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres
Zusätzliche Informationen
Bearbeitbarkeit
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres.
Schweißeignung
- Weldability of alloy 6026 is good.