Aluminium, kommerzielle Legierung
6060 T5 Extrusions
General commercial aluminium alloy.
Aluminium alloy 6060 is a medium strength heat treatable alloy with a strength slightly lower than 6005A.
It is commonly used alloy for very complex cross sections.
DOWNLOAD PDF
Bereich
BITTE BEACHTEN
Wenn Sie nicht finden, wonach Sie suchen, wenden Sie sich bitte an Ihren lokales Servicezentrum mit Ihren spezifischen Anforderungen.
6060 T5 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Land / Region | Besoldungsgruppe/Bezeichnung |
| AA | USA | 6060-T5 |
| UNS | International | A96060 (6060-T5) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-6060-T5 / 3.3206 |
| DE Name | Europa | AlMgSi-T5 |
| GB | China | 6060-T5 |
| BS | UK | 6060-T5 (extruded profiles) |
Eigenschaften
Chemische Zusammensetzung
Alloy 6060
| Chemisches Element | % Geschenk |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| Eisen (Fe) | 0.10 - 0.30 |
| Magnesium (Mg) | 0.35 - 0.60 |
| Silizium (Si) | 0.30 - 0.60 |
| Kupfer (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zink (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Chrom (Cr) | 0.00 - 0.05 |
| Andere (Jede) | 0.00 - 0.05 |
| Sonstige (Gesamt) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Bilanz |
Mechanische Eigenschaften
Extrusions Up to 150mm Dia., 15mm WT tube, 5mm WT profiles
| Chemisches Element | % Geschenk |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| Eisen (Fe) | 0.10 - 0.30 |
| Magnesium (Mg) | 0.35 - 0.60 |
| Silizium (Si) | 0.30 - 0.60 |
| Kupfer (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zink (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Chrom (Cr) | 0.00 - 0.05 |
| Andere (Jede) | 0.00 - 0.05 |
| Sonstige (Gesamt) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Bilanz |
Allgemeine physikalische Eigenschaften
| Physikalische Eigenschaft | Wert |
| Dichte | 2.70 g/cm³ |
| Schmelzpunkt | 655 °C |
| Thermische Ausdehnung | 23.4 x 10-6/K |
| Elastizitätsmodul | 69.5 GPa |
| Wärmeleitfähigkeit | 209 W/m.K |
| Elektrischer spezifischer Widerstand | 54 % IACS |
| Elektrischer spezifischer Widerstand | 0.032 x 10-6 Ω .m |
Bewerbungen
- Architectural sections for windows, doors, curtain walls
- Interior fittings, frame systems, lighting, ladders, railings, fences
- Heat sink sections, electronic modules, electro motor housings
- Flexible assembly systems, special machinery elements
- Truck and trailer flooring, pneumatic installation, railway, inside applications
- Irrigation, heating and cooling pipes
- Furniture, office equipment
Merkmale
- Very good corrosion resistance
- Very good weldability
- Good cold formability especially in temper T4
- Suitable for anodising
Zusätzliche Informationen
Schweißeignung
| Prozess | Bewertung |
| Schweißeignung - Gas | Gut |
| Schweißeignung - Lichtbogen | Sehr gut |
| Schweißbarkeit - Beständigkeit | Gut |
| Brazability | Sehr gut |
Fabrikation
| Prozess | Bewertung |
| Verarbeitbarkeit - kalt | Gut |
| Bearbeitbarkeit | Acceptable |
| Eloxieren | Sehr gut |