Aluminium, kommerzielle Legierung
3103 H14 Sheet
A commercial aluminium alloy which is close in properties to 3003.
Aluminium 3103 is a medium strength aluminium alloy often found in transport and HVAC applications.
It has very similar properties to 3003. It has better mechanical properties over the 1000 series alloys especially at elevated temperatures.
DOWNLOAD PDF
Bereich
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 1.0mm - 1.5mm |
| 2500 x 1250 | 1.0mm - 3.0mm |
| 3000 x 1250 | 3.0mm |
BITTE BEACHTEN
Wenn Sie nicht finden, wonach Sie suchen, wenden Sie sich bitte an Ihren lokales Servicezentrum mit Ihren spezifischen Anforderungen.
3103 H14 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Land / Region | Besoldungsgruppe/Bezeichnung |
| AA | USA | 3103-H14 |
| EN / DIN | Europa | EN AW-3103-H14 / 3.0515 |
| DE Name | Europa | AlMn1-H14 |
| GB | China | 3103-H14 (GB/T 3190) |
| JIS | Japan | A3103-H14 |
| UNS | International | A93103 (3103-H14) |
| BS (older) | UK | 3103 (N3) H14 |
| AFNOR | Frankreich | 3103-H14 (AlMn1) |
Eigenschaften
Chemische Zusammensetzung
Alloy 3103
| Chemisches Element | % Geschenk |
| Mangan (Mn) | 0.90 - 1.50 |
| Eisen (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Kupfer (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Magnesium (Mg) | 0.00 - 0.30 |
| Silizium (Si) | 0.00 - 0.50 |
| Zink (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Andere (Jede) | 0.00 - 0.05 |
| Sonstige (Gesamt) | 0.00 - 0.15 |
| Chrom (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Titan + Zirkonium (Ti+Zr) | 0.00 - 0.10 |
| Aluminium (Al) | Bilanz |
Mechanische Eigenschaften
Sheet 0.2mm to 6.0mm
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Zugfestigkeit | 140 - 180 MPa |
| Nachweis von Stress | 120 Min MPa |
| Härte Brinell | 45 HB |
Allgemeine physikalische Eigenschaften
| Physikalische Eigenschaft | Wert |
| Dichte | 2.73 g/cm³ |
| Schmelzpunkt | 655 °C |
| Thermische Ausdehnung | 23.1 x 10-6/K |
| Elastizitätsmodul | 69.5 GPa |
| Wärmeleitfähigkeit | 160 W/m.K |
| Elektrischer spezifischer Widerstand | 42 % IACS |
Bewerbungen
- Heat exchangers
- Air condition evaporators
- Aircraft and military components
- Motor vehicle radiators
- Freezer linings
- Cladding alloy
- Office equipment
- Tubing and piping
- Pressure vessels
Merkmale
- Good cold workability
- Very good weldability
- Good resistance to atmospheric corrosion
Zusätzliche Informationen
Fabrikation
| Prozess | Bewertung |
| Verarbeitbarkeit - kalt | Gut |
| Bearbeitbarkeit | Acceptable |
Schweißeignung
| Prozess | Bewertung |
| Schweißeignung - Gas | Sehr gut |
| Schweißeignung - Lichtbogen | Sehr gut |
| Schweißbarkeit - Beständigkeit | Gut |
| Brazability | Sehr gut |
| Lötbarkeit | Very good |