Aluminium, kommerzielle Legierung
5454 O/H111 Sheet & Plate
Medium-high strength alloy highly resistant to corrosion and good formability.
Aluminium alloy 5454 has very good corrosion resistance, in particular to seawater and general environmental conditions.
Alloy 5454 is widely used in the manufacture of chemical storage tanks, automotive wheels and in particular those applications that may be subject to temperatures in excess of 65ºC.
DOWNLOAD PDF
Bereich
BITTE BEACHTEN
Wenn Sie nicht finden, wonach Sie suchen, wenden Sie sich bitte an Ihren lokales Servicezentrum mit Ihren spezifischen Anforderungen.
5454 O/H111 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Land / Region | Besoldungsgruppe/Bezeichnung |
| AA | USA | 5454-O / 5454-H111 |
| UNS | International | A95454 (5454-O / 5454-H111) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-5454-O / EN AW-5454-H111 |
| DE Name | Europa | AlMg3Mn-O / AlMg3Mn-H111 |
| BS | UK | 5454-O / 5454-H111 |
Eigenschaften
Chemische Zusammensetzung
Alloy 5454
| Chemisches Element | % Geschenk |
| Mangan (Mn) | 0.50 - 1.00 |
| Eisen (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Magnesium (Mg) | 2.40 - 3.00 |
| Silizium (Si) | 0.00 - 0.25 |
| Chrom (Cr) | 0.05 - 0.20 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Zink (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Kupfer (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Andere (Jede) | 0.00 - 0.05 |
| Sonstige (Gesamt) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Bilanz |
Mechanische Eigenschaften
Sheet 0.2mm to 6.0mm thick
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 180 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 250 - 305 MPa |
| Härte Brinell | 74 HB |
Allgemeine physikalische Eigenschaften
| Physikalische Eigenschaft | Wert |
| Dichte | 2.69 g/cm³ |
| Schmelzpunkt | 645 °C |
| Thermische Ausdehnung | 23.6 x 10-6/K |
| Elastizitätsmodul | 70.5 GPa |
| Wärmeleitfähigkeit | 135 W/m.K |
| Elektrischer spezifischer Widerstand | 34 % IACS |
Bewerbungen
- Road transport bodybuilding
- Chemical and process plant
- Pressure vessels, containers, boilers
- Cryogenics
- Marine & offshore
- Pylons, poles & masts
Merkmale
- Medium to high strength
- Strengthened by cold working
- Similar to alloy 5754 with good strength in the temperature range 65 to 170 degrees centigrade.
- High fatigue strength
- It is not suitable for complex or fine extrusions
- Good formability in softer tempers
- Good weldability
Zusätzliche Informationen
Fabrikation
Formability of alloy 5454 is good in the softer tempers and it can be extruded.
Schweißeignung
Alloy 5454 has good weldability by some methods but soldering and brazing are not recommended.