Aluminium, kommerzielle Legierung
7075 T6 Bar & Extrusions
A high strength aerospace aluminium alloy.
7075 aluminium alloy is an aluminium alloy, with zinc as the primary alloying element. It is one of the most commonly used aluminium alloy for highly stressed structural applications, where the need for good corrosion resistance is not important.
DOWNLOAD PDF
Bereich
BITTE BEACHTEN
Wenn Sie nicht finden, wonach Sie suchen, wenden Sie sich bitte an Ihren lokales Servicezentrum mit Ihren spezifischen Anforderungen.
7075 T6 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Land / Region | Besoldungsgruppe/Bezeichnung |
| AA | USA | 7075-T6 |
| UNS | International | A97075 (7075-T6) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-7075-T6 / 3.4365 |
| DE Name | Europa | AlZn5.5MgCu-T6 |
| GB | China | 7A09-T6 (equivalent to 7075-T6) |
| JIS | Japan | A7075-T6 |
| BS | UK | 7075-T6 (L95, high-strength wrought alloy) |
| AFNOR | Frankreich | A-Z5GU-T6 |
Eigenschaften
Chemische Zusammensetzung
Alloy 7075
| Chemisches Element | % Geschenk |
| Silizium (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Eisen (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Kupfer (Cu) | 1.20 - 2.00 |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.30 |
| Chrom (Cr) | 0.18 - 0.28 |
| Magnesium (Mg) | 2.10 - 2.90 |
| Zink (Zn) | 5.10 - 6.10 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Andere (Jede) | 0.00 - 0.05 |
| Sonstige (Gesamt) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Bilanz |
Mechanische Eigenschaften
Drawn Bar Up to 25mm
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 480 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 540 Min MPa |
| Dehnung A50 mm | 7 Min % |
Allgemeine physikalische Eigenschaften
| Physikalische Eigenschaft | Wert |
| Dichte | 2.80 g/cm³ |
| Schmelzpunkt | 635 °C |
| Thermische Ausdehnung | 23.5 x 10-6/K |
| Elastizitätsmodul | 72 GPa |
| Wärmeleitfähigkeit | 130 W/m.K |
| Elektrischer spezifischer Widerstand | 40 % IACS |
Bewerbungen
- Aircraft structures
- Gears and shafts
- Automobil
- Bicycle components
- Rock climbing equipment
Merkmale
- Excellent mechanical properties
- Good ductility
- High strength and toughness
- Good resistance to fatigue
- Superior stress corrosion resistance