Aluminio, aleación comercial
5754 H24 Sheet & Plate
Exceptional corrosion resistance ideal for applications in marine, nuclear, chemical, oil & gas.
Aluminium alloy 5754 has excellent corrosion resistance especially to seawater and industrially polluted atmospheres such as marine, nuclear, chemical, oil & gas industry applications.
It has higher strength than 5251. This high strength makes 5754 highly suited to flooring applications.
Plate can be cut to size as per customer requirements. Contact your local Service Centre for further details.
Please note that mechanical properties shown are for H24.
DESCARGAR PDF
Gama
TENGA EN CUENTA
Si no encuentra lo que busca, póngase en contacto con su centro de servicio local con sus requisitos específicos.
5754 H24 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Estándar | País / Región | Grado / Designación |
| AA | EE.UU. | 5754-H24 |
| UNS | Internacional | A95754 (5754-H24) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-5754-H24 / 3.3535 |
| ES Nombre | Europa | AlMg3-H24 |
| GB | China | 5754-H24 |
| BS | Reino Unido | 5754-H24 (sheet / plate) |
| AFNOR | Francia | A-G3M-H24 |
Propiedades
Composición química
Alloy 5754
| Elemento químico | % Presente |
| Manganeso (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| Hierro (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Magnesio (Mg) | 2.60 - 3.60 |
| Silicio (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Cobre (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.10 - 0.60 |
| Otros (cada uno) | 0.00 - 0.05 |
| Otros (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Titanio (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Aluminio (Al) | Equilibrio |
Propiedades mecánicas
Sheet & Plate 0.2mm to 25mm
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 160 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 240 - 280 MPa |
| Dureza Brinell | 70 HB |
| Alargamiento A50 mm | 6 Min % |
Propiedades físicas generales
| Propiedad física | Valor |
| Densidad | 2.66 g/cm³ |
| Punto de fusión | 600 °C |
| Expansión térmica | 24 x 10-6/K |
| Módulo de elasticidad | 68 GPa |
| Conductividad térmica | 147 W/m.K |
| Resistividad eléctrica | 0.049 x 10-6 Ω .m |
Aplicaciones
- Treadplate
- Construcción naval
- Carrocerías de vehículos
- Rivets
- Fishing industry equipment
- Food processing
- Welded chemical and nuclear structures
Características
- Excellent weldability
- Good formability
- Excellent resistance to seawater & industrial chemical corrosion
Información adicional
Fabricación
| Proceso | Clasificación |
| Trabajabilidad - Frío | Muy buena |
| Maquinabilidad | Media |
Soldabilidad
| Proceso | Clasificación |
| Soldabilidad - Gas | Excelente |
| Soldabilidad - Arco | Excelente |
| Soldabilidad - Resistencia | Excelente |
| Brazabilidad | Pobre |