Aluminio, aleación comercial
6106 T6 Extrusion
A heat treatable alloy with additions of copper, lead, silicon, magnesium and bismuth.
Aluminium alloy 6262 is a heat treatable alloy with very good corrosion resistance and strength. PLEASE NOTE: Due to European Environmental Protection Directives:
- 2000/53/CE-ELV – For the automotive sector
- 2002/95/CE-RoHS – For the electrical and electronics sector
This alloy has been replaced by Alloy 6026 which has a lower lead content.
DESCARGAR PDF
Gama
TENGA EN CUENTA
Si no encuentra lo que busca, póngase en contacto con su centro de servicio local con sus requisitos específicos.
6262 T6 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Estándar | País / Región | Grado / Designación |
| AA | EE.UU. | 6262-T6 |
| UNS | Internacional | A96262 (6262-T6) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-6262-T6 |
| ES Nombre | Europa | AlMgSiPb (free-machining) – T6 |
| GB | China | 6262-T6 |
| BS | Reino Unido | 6262-T6 (extruded free-machining bar) |
Propiedades
Composición química
Alloy 6262
| Elemento químico | % Presente |
| Manganeso (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| Hierro (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Magnesio (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| Silicio (Si) | 0.40 - 0.80 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titanio (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Cromo (Cr) | 0.04 - 0.14 |
| Cobre (Cu) | 0.15 - 1.40 |
| Bismuto (Bi) | 0.40 - 0.70 |
| Plomo (Pb) | 0.40 - 0.70 |
| Otros (cada uno) | 0.00 - 0.05 |
| Otros (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminio (Al) | Equilibrio |
Propiedades mecánicas
Rod & Bar Up to 200mm Dia. & A/F
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 240 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 260 Min MPa |
| Alargamiento A50 mm | 8 Min % |
| Dureza Brinell | 75 HB |
| Alargamiento A | 10 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 240 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 260 Min MPa |
| Alargamiento A50 mm | 8 Min % |
| Dureza Brinell | 75 HB |
| Alargamiento A | 10 Min % |
Profiles Up to 25mm Wall Thickness
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 240 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 260 Min MPa |
| Alargamiento A50 mm | 8 Min % |
| Dureza Brinell | 75 HB |
| Alargamiento A | 10 Min % |
Propiedades físicas generales
| Propiedad física | Valor |
| Densidad | 2.71 g/cm³ |
| Punto de fusión | 582 °C |
| Expansión térmica | 23.4 x 10-6/K |
| Módulo de elasticidad | 68.3 GPa |
| Conductividad térmica | 172 W/m.K |
| Resistividad eléctrica | 0.039 x 10-6 Ω .m |
Aplicaciones
- Productos de maquinaria de husillo
- Camera parts
- Nuts
- Couplings
- Marine fittings
- Decorative hardware and appliance fittings
- Hinge pins
- Oil line fittings
- Valves and valve parts
Características
- Muy buena resistencia a la corrosión
- Very good strength
- Excellent machinability and surface finish due to additions of bismuth
- High-speed steel or carbide tooling can be used to obtain smooth finishes. Heavy cutting requires oil lubricant but light cutting can be done dry
- Alloy 6262 can be used in place of 2011 when higher corrosion resistance and better anodising response is required
Información adicional
Soldabilidad
Alloy 6262 is readily weldable by all commercial methods and can also be brazed.
| Proceso | Clasificación |
| Soldabilidad - Gas | Excelente |
| Soldabilidad - Arco | Excelente |
| Soldabilidad - Resistencia | Excelente |
| Brazabilidad | Excelente |
Fabricación
| Proceso | Clasificación |
| Trabajabilidad - Frío | Pobre |
| Maquinabilidad | Excelente |