Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-200/3 T8511 (2024) Bar & Extrusion
High strength aerospace aluminium alloy.
A high strength alloy with, dependent upon temper, minimum proof stress up to 56 ksi/385 MPa and a minimum tensile strength up to 70 ksi/482 MPa.
It is excellent on parts where good strength-to-weight ratio is required.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
QQ-A-200/3 T8511 Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | ÉTATS-UNIS | 2024-T8511 |
| Nations Unies | International | A92024 (2024-T8511) |
| FR / DIN | Europe | EN AW-2024-T8511 / 3.1355 |
| Nom EN | Europe | AlCu4Mg1-T8511 |
| ASTM B221 | ÉTATS-UNIS | 2024-T8511 extruded bar, rod, shapes & tube |
| RU | Chine | 2A12-T8511 (commonly used equivalent to 2024-T8511) |
| ISJ | Japon | A2024-T8511 |
| BS (Aerospace) | Royaume-Uni | 2024A-T8511 extruded products (L-series aerospace) |
Propriétés
Composition chimique
Alloy QQ-A-200/3
SAE AMS QQ-A-200/3
| Élément chimique | % Présent |
| Silicium (Si) | 0.00 - 0.50 |
| Fer (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Cuivre (Cu) | 3.80 - 4.90 |
| Manganèse (Mn) | 0.30 - 0.90 |
| Chrome (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Magnésium (Mg) | 1.20 - 1.80 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titane (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Autre (Chacun) | 0.00 - 0.05 |
| Autres (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés physiques générales
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2.74 g/cm³ |
| Point de fusion | 640 °C |
| Dilatation thermique | 23.1 x 10-6/K |
| Module d'élasticité | 73 GPa |
| Conductivité thermique | 121 W/m.K |
| Résistivité électrique | 30 % IACS |
Applications
- Commonly used in:
- Aircraft structural components
- Truck wheels
- Medical instruments
- Screw machine products
Caractéristiques
- High strength
- Very good machinability
- Very good weldability
- Improved stress corrosion cracking resistance
- Excellent fatigue resistance
Informations supplémentaires
Propriétés mécaniques
These apply to QQ-A-200/3 bar in the T3 temper.
| Diamètre (mm) | Proof Strength (Min) | Tensile Strength (Min) | Elongation % (Min) |
| Up to & incl. 6.25mm | 290 | 393 | 12 |
| Over 6.3mm up to & incl. 19mm | 303 | 414 | 12 |
| Over 19mm up to & incl. 38mm | 317 | 448 | 10 |
| Over 38mm | 358 | 483 | 10 |