Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-225/8 T651 (6061) Bar & Extrusion
Medium strength aerospace aluminium alloy.
A widely used aerospace aluminium alloy of medium strength. Depending upon the specific temper, QQ-A-225/8 can have a tensile strength of 290 MPa (42 ksi) and yield strength up to 240 MPa (35 ksi).
This alloy is suitable for a range of applications where strength is needed while still allowing good weldability and workability. Like all aluminium alloys, QQ-A-225/8 T651 has exceptional resistance to corrosion.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
QQ-A-225/8 T651 Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | ÉTATS-UNIS | 6061-T651 |
| Nations Unies | International | A96061 (6061-T651) |
| FR / DIN | Europe | EN AW-6061-T651 |
| Nom EN | Europe | AlMg1SiCu-T651 |
| ASTM B211 | ÉTATS-UNIS | 6061-T651 bar, rod & wire |
| RU | Chine | 6061-T651 |
| ISJ | Japon | A6061-T651 |
| BS | Royaume-Uni | 6061-T651 (extruded profiles / wrought bar) |
Propriétés
Composition chimique
Alloy QQ A 225/8
SAE AMS QQ-A-225/8
| Élément chimique | % Présent |
| Silicium (Si) | 0.40 - 0.80 |
| Fer (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Cuivre (Cu) | 0.15 - 0.40 |
| Manganèse (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| Chrome (Cr) | 0.04 - 0.35 |
| Magnésium (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titane (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Autre (Chacun) | 0.00 - 0.05 |
| Autres (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés mécaniques
Bar 12.7mm to 203.2mm
SAE AMS QQ-A-225/8
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 241 Min MPa |
| La résistance à la traction | 290 Min MPa |
| Allongement A50 mm | 10 Min % |
Propriétés physiques générales
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2,70 g/cm³ |
| Point de fusion | 650 °C |
| Dilatation thermique | 23,4 x 10-6/K |
| Module d'élasticité | 70 GPa |
| Conductivité thermique | 166 W/m.K |
| Résistivité électrique | 0,040 x 10⁻⁶ Ω .m |
Applications
- High technology applications
- Defence components
- Aerospace components
Caractéristiques
- Very good machinability
- Excellent when welding using resistance, spot and beam methods. Other welding methods are not recommended
- Corrosion resistance to atmospheric attack is poor