Aluminium, Paduan Komersial
5052 H32 Sheet & Plate
Medium to high strength, non heat treatable aluminium alloy.
Aluminium alloy 5052 in H32 temper is a medium to high strength alloy with a strength slightly higher than 5251 and a medium to high fatigue strength.
UNDUH PDF
Jangkauan
| Ukuran Lembar | Ketebalan |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 3.0mm |
HARAP DICATAT
Jika Anda tidak melihat apa yang Anda cari, silakan hubungi pusat layanan lokal dengan kebutuhan spesifik Anda.
5052 H32 Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standar | Negara / Wilayah | Kelas / Peruntukan |
| AA | AMERIKA SERIKAT | 5052-H32 |
| UNS | Internasional | A95052 (5052-H32) |
| EN / DIN | Eropa | EN AW-5052-H32 / 3.3523 |
| EN Nama | Eropa | AlMg2,5-H32 |
| GB | Cina | 5052-H32 |
| JIS | Jepang | A5052-H32 |
| DIN | Jerman | 3.3523 (AlMg2,5-H32) |
| BS | INGGRIS | 5052-H32 (equivalent grade) |
| AFNOR | Prancis | A-G2,5C-H32 |
Properti
Komposisi Kimia
Alloy 5052
| Elemen Kimia | % Hadir |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| Besi (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Tembaga (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Magnesium (Mg) | 2.20 - 2.80 |
| Silikon (Si) | 0.00 - 0.25 |
| Seng (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| Kromium (Cr) | 0.15 - 0.35 |
| Lainnya (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Lainnya (Masing-masing) | 0.00 - 0.05 |
| Aluminium (Al) | Keseimbangan |
Sifat Mekanis
Sheet and Treadplate 0.2mm to 6.00mm
| Properti Mekanis | Nilai |
| Kekuatan Tarik | 210 - 260 MPa |
| Stres Bukti | 130 Min MPa |
| Kekerasan Brinell | 61 HB |
Sifat Fisik Umum
| Properti Fisik | Nilai |
| Kepadatan | 2.68 g/cm³ |
| Titik Leleh | 605 °C |
| Ekspansi Termal | 23.7 x 10-6/K |
| Modulus Elastisitas | 70 GPa |
| Konduktivitas Termal | 138 W/m.K |
| Tahanan Listrik | 0.0495 x 10-6 Ω .m |
Aplikasi
- Treadplate
- Boilermaking
- Wadah
- Nameplates
- Road Signs
- Architectural Panelling
- Welded Tubes
- Chemical Industry
- Irrigation
- Desalination units
- Pressure Vessels
- Rivets
Karakteristik
- Very good corrosion resistance to seawater and marine and industrial atmosphere
- Very good weldability and good cold formability
- Decorative finish
- Hard wearing
- Non-slip
- Corrosion resistant
- Low maintenance
- Anti-Static
- Lightweight
Informasi Tambahan
Fabrikasi
| Proses | Peringkat |
| Kemampuan kerja - Dingin | Bagus. |
| Kemampuan mesin | Acceptable |
Kemampuan las
| Proses | Peringkat |
| Kemampuan Las - Gas | Bagus. |
| Kemampuan Las - Busur | Sangat baik |
| Kemampuan Las - Resistensi | Sangat baik |
| Kemampuan mematri | Acceptable |
| Kemampuan solder | Not Recommended |