Aluminium, Paduan Komersial
6005A T6 Bar & Extrusion
A medium strength, heat treatable alloy with excellent corrosion resistance.
Aluminium alloy 6005A is a medium strength, heat treatable alloy with excellent corrosion resistance. It is often used in transport and structural engineering applications.
Alloy 6005 has properties between those of alloys 6061 and 6082 and can sometimes be used interchangeably with these alloys, but 6005 has better extrusion characteristics and a better mill surface finish. It is difficult to produce thin-wall or complicated extrusions in 6005, but it is still more extrudable than 6082.
UNDUH PDF
Jangkauan
HARAP DICATAT
Jika Anda tidak melihat apa yang Anda cari, silakan hubungi pusat layanan lokal dengan kebutuhan spesifik Anda.
6005A T6 Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standar | Negara / Wilayah | Kelas / Peruntukan |
| AA | AMERIKA SERIKAT | 6005A-T6 |
| EN / DIN | Eropa | EN AW-6005A-T6 |
| EN Nama | Eropa | AlSiMg(A)-T6 |
| GB | Cina | 6005A-T6 |
| BS | INGGRIS | 6005A-T6 (extrusions) |
Properti
Komposisi Kimia
Alloy 6005
| Elemen Kimia | % Hadir |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| Besi (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| Magnesium (Mg) | 0.40 - 0.70 |
| Silikon (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Seng (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Kromium (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Tembaga (Cu) | 0.00 - 0.30 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.12 - 0.50 |
| Lainnya (Masing-masing) | 0.00 - 0.05 |
| Lainnya (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Keseimbangan |
Sifat Mekanis
Hollow Profile 5mm to 15mm Wall Thickness
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 200 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 250 Min MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 6 Menit % |
| Kekerasan Brinell | 85 HB |
| Perpanjangan A | 8 Menit % |
Hollow Profile Up to 5mm Wall Thickness
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 215 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 255 Min MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 6 Menit % |
| Kekerasan Brinell | 85 HB |
| Perpanjangan A | 8 Menit % |
Open Profile 10mm to 25mm Wall Thickness
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 200 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 250 Min MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 6 Menit % |
| Kekerasan Brinell | 85 HB |
| Perpanjangan A | 8 Menit % |
Open Profile 5mm to 10mm Wall Thickness
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 215 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 260 Min MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 6 Menit % |
| Kekerasan Brinell | 85 HB |
| Perpanjangan A | 8 Menit % |
Open Profile Up to 5mm Wall Thickness
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 225 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 270 Min MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 6 Menit % |
| Kekerasan Brinell | 90 HB |
| Perpanjangan A | 8 Menit % |
Tube 5mm to 10mm Wall Thickness
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 215 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 260 Min MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 6 Menit % |
| Kekerasan Brinell | 85 HB |
| Perpanjangan A | 8 Menit % |
Tube Up To 5mm Wall Thickness
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 225 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 270 Min MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 6 Menit % |
| Kekerasan Brinell | 90 HB |
| Perpanjangan A | 8 Menit % |
Bar 50mm to 100mm Dia. & A/F
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 215 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 260 Min MPa |
| Kekerasan Brinell | 85 HB |
| Perpanjangan A | 8 Menit % |
Rod & Bar 25mm to 50mm Dia. & A/F
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 225 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 270 Min MPa |
| Kekerasan Brinell | 90 HB |
| Perpanjangan A | 8 Menit % |
Rod & Bar up to 25mm Dia. & A/F
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 225 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 270 Min MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 8 % |
| Shear Strength | 205 MPa |
| Kekerasan Brinell | 90 HB |
| Perpanjangan A | 10 Menit % |
Sifat Fisik Umum
| Properti Fisik | Nilai |
| Kepadatan | 2,70 g/cm³ |
| Titik Leleh | 605 °C |
| Ekspansi Termal | 24 x 10-6/K |
| Modulus Elastisitas | 70 GPa |
| Konduktivitas Termal | 188 W/m.K |
| Tahanan Listrik | 0.034 x 10-6Ω .m |
Aplikasi
- Tubing for furniture
- Railway and bus profile structures
- Pylons, platforms and pipelines
- Portable ladders
- Sections where greater strength is needed than given by 6060 and 6063
Karakteristik
- Kemampuan las yang sangat baik
- Very good bending properties
- Ketahanan korosi yang sangat baik
- Suitable for anodising
Informasi Tambahan
Fabrikasi
- Workability-Cold: Fair
- Machinability: Fair
Kemampuan las
- The weldability of 6005A is excellent. 4043 welding wire is recommended unless joining to one of the 7XXX series. In this case 5356 wire is the suggested alternative.
- Weldability – Gas: Excellent
- Weldability – Arc: Excellent
- Weldability – Resistance: Excellent
- Brazability: Excellent