Aluminium, Paduan Komersial
6060 T5 Extrusions
General commercial aluminium alloy.
Aluminium alloy 6060 is a medium strength heat treatable alloy with a strength slightly lower than 6005A.
It is commonly used alloy for very complex cross sections.
UNDUH PDF
Jangkauan
HARAP DICATAT
Jika Anda tidak melihat apa yang Anda cari, silakan hubungi pusat layanan lokal dengan kebutuhan spesifik Anda.
6060 T5 Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standar | Negara / Wilayah | Kelas / Peruntukan |
| AA | AMERIKA SERIKAT | 6060-T5 |
| UNS | Internasional | A96060 (6060-T5) |
| EN / DIN | Eropa | EN AW-6060-T5 / 3.3206 |
| EN Nama | Eropa | AlMgSi-T5 |
| GB | Cina | 6060-T5 |
| BS | INGGRIS | 6060-T5 (extruded profiles) |
Properti
Komposisi Kimia
Alloy 6060
| Elemen Kimia | % Hadir |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| Besi (Fe) | 0.10 - 0.30 |
| Magnesium (Mg) | 0.35 - 0.60 |
| Silikon (Si) | 0.30 - 0.60 |
| Tembaga (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Seng (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Kromium (Cr) | 0.00 - 0.05 |
| Lainnya (Masing-masing) | 0.00 - 0.05 |
| Lainnya (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Keseimbangan |
Sifat Mekanis
Extrusions Up to 150mm Dia., 15mm WT tube, 5mm WT profiles
| Elemen Kimia | % Hadir |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| Besi (Fe) | 0.10 - 0.30 |
| Magnesium (Mg) | 0.35 - 0.60 |
| Silikon (Si) | 0.30 - 0.60 |
| Tembaga (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Seng (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Kromium (Cr) | 0.00 - 0.05 |
| Lainnya (Masing-masing) | 0.00 - 0.05 |
| Lainnya (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Keseimbangan |
Sifat Fisik Umum
| Properti Fisik | Nilai |
| Kepadatan | 2,70 g/cm³ |
| Titik Leleh | 655 °C |
| Ekspansi Termal | 23,4 x 10-6/K |
| Modulus Elastisitas | 69,5 GPa |
| Konduktivitas Termal | 209 W/m.K |
| Tahanan Listrik | 54 % IACS |
| Tahanan Listrik | 0.032 x 10-6 Ω .m |
Aplikasi
- Architectural sections for windows, doors, curtain walls
- Interior fittings, frame systems, lighting, ladders, railings, fences
- Heat sink sections, electronic modules, electro motor housings
- Flexible assembly systems, special machinery elements
- Truck and trailer flooring, pneumatic installation, railway, inside applications
- Irrigation, heating and cooling pipes
- Furniture, office equipment
Karakteristik
- Ketahanan korosi yang sangat baik
- Kemampuan las yang sangat baik
- Good cold formability especially in temper T4
- Suitable for anodising
Informasi Tambahan
Kemampuan las
| Proses | Peringkat |
| Kemampuan Las - Gas | Bagus. |
| Kemampuan Las - Busur | Sangat baik |
| Kemampuan Las - Resistensi | Bagus. |
| Kemampuan mematri | Sangat baik |
Fabrikasi
| Proses | Peringkat |
| Kemampuan kerja - Dingin | Bagus. |
| Kemampuan mesin | Acceptable |
| Anodising | Sangat baik |