Aluminium, Paduan Komersial
6063A T6 Bar & Extrusion
High strength architectural aluminium alloy.
Aluminium alloy 6063A is a variation of 6063 but with greater strength.
It still retains the same good surface finish qualities and affinity for anodising as 6063.
UNDUH PDF
Jangkauan
| Product Form | Size Range | Size Range |
| From | To | |
| Flat Bar | 3⁄8" x 1⁄8" | 6" x 1" |
| Tube | 3⁄8" OD x 16swg | 6 1⁄2" OD x 1⁄4" |
| Channel | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 10" x 3" x 3⁄8" x 1⁄2" |
| Tee Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 1⁄16" | 3" x 3" x 3⁄8" |
| Equal Angle | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 6" x 6" x 1⁄2" |
| Unequal Angle | 3⁄4" x 1⁄4" x 1⁄16" | 6" x 3" x 3⁄8" |
HARAP DICATAT
Jika Anda tidak melihat apa yang Anda cari, silakan hubungi pusat layanan lokal dengan kebutuhan spesifik Anda.
6063A T6 Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standar | Negara / Wilayah | Kelas / Peruntukan |
| AA | AMERIKA SERIKAT | 6063A-T6 |
| EN / DIN | Eropa | EN AW-6063A-T6 |
| EN Nama | Eropa | AlMg0.7Si(A)-T6 |
| GB | Cina | 6063A-T6 |
| BS | INGGRIS | 6063A-T6 (extruded profiles) |
Properti
Komposisi Kimia
Alloy 6063A
| Elemen Kimia | % Hadir |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| Besi (Fe) | 0.15 - 0.35 |
| Magnesium (Mg) | 0.60 - 0.90 |
| Silikon (Si) | 0.30 - 0.60 |
| Seng (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.05 |
| Kromium (Cr) | 0.00 - 0.15 |
| Tembaga (Cu) | 0.00 - 0.05 |
| Lainnya (Masing-masing) | 0.00 - 0.05 |
| Lainnya (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Keseimbangan |
Sifat Mekanis
Rod and Bar Up to 150mm Dia. & A/F
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 190 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 230 Min MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 5 Min % |
| Kekerasan Brinell | 80 HB |
| Perpanjangan A | 7 Min % |
Bar 150mm to 200mm dia. & A/F
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 160 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 220 Min MPa |
| Kekerasan Brinell | 80 HB |
| Perpanjangan A | 7 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 190 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 230 Min MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 5 Min % |
| Kekerasan Brinell | 80 HB |
| Perpanjangan A | 7 Min % |
Profiles Up to 10mm Wall Thickness
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 190 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 230 Min MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 5 Min % |
| Kekerasan Brinell | 80 HB |
| Perpanjangan A | 7 Min % |
Profiles 10mm to 25mm Wall Thickness
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 180 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 220 Min MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 4 Min % |
| Kekerasan Brinell | 80 HB |
| Perpanjangan A | 5 Min % |
Sifat Fisik Umum
| Properti Fisik | Nilai |
| Kepadatan | 2,70 g/cm³ |
| Titik Leleh | 600 °C |
| Ekspansi Termal | 23.5 x 10-6/K |
| Modulus Elastisitas | 69,5 GPa |
| Konduktivitas Termal | 200 W/m.K |
| Tahanan Listrik | 0,035 x 10-6 Ω .m |
Aplikasi
- Road transport
- Rail transport
- Extreme sports equipment- Architectural applications
- Extrusions
- Window frames
- Doors
- Shop fittings
- Irrigation tubing
- In balustrading the rails and posts are normally in the T6 temper and formed elbows and bends are T4
- Hydro formed tube for chassis
Karakteristik
- High corrosion resistance
- Greater strength than 6063
- Good surface finish
- Readily suited to welding
- Easily anodised
- Good formability in the T4 condition
Informasi Tambahan
Kemampuan las
- 6063 is suitable for all conventional welding methods. Welding wire generally should be alloy 5183 or alloy 4043. When maximum electrical conductivity is required use alloy 4043.
- For strength and conductivity use alloy 5346 and increase the size of the weld to compensate for the lower conductivity.
| Proses | Peringkat |
| Kemampuan Las - Gas | Luar biasa |
| Kemampuan Las - Busur | Luar biasa |
| Kemampuan Las - Resistensi | Luar biasa |
| Kemampuan mematri | Luar biasa |
| Kemampuan solder | Luar biasa |
Fabrikasi
| Proses | Peringkat |
| Kemampuan kerja - Dingin | Rata-rata |
| Kemampuan mesin | Rata-rata |