Aluminium, Paduan Komersial
2014 T6511 Bar & Extrusion
A high strength aluminium alloy which retains its strength after heat treatment.
A high strength 4 to 5% copper alloy produced in extruded bar and profile form, in the fully heat-treated condition (solution heat-treated & artificially aged).
Normally stocked in the T6511 condition (stress relieved by controlled stretching) Except for sizes under 10mm diameter and over 203.2mm diameter. (T6 only). Over 203.mm diameter is manufactured to chemical composition only.
UNDUH PDF
Jangkauan
| Product Form | Imperial Sizes | Metric Sizes |
| Round Bar | 3⁄16"- 16" | 6mm - 50mm |
HARAP DICATAT
Jika Anda tidak melihat apa yang Anda cari, silakan hubungi pusat layanan lokal dengan kebutuhan spesifik Anda.
2014 T6511 Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standar | Negara / Wilayah | Kelas / Peruntukan |
| AA | AMERIKA SERIKAT | 2014-T6511 |
| UNS | Internasional | A92014 (2014-T6511) |
| EN / DIN | Eropa | EN AW-2014A / WNr 3.1255-T6511 |
| EN Nama | Eropa | AlCu4SiMg-T6511 |
| ASTM B221 | AMERIKA SERIKAT | 2014-T6511 extruded bars / rods / shapes |
| GB | Cina | 2A14-T6511 |
| JIS | Jepang | A2014-T6511 |
| BS (Kedirgantaraan) | INGGRIS | L168 / HE15 (2014A bars & sections, T6511) |
| AFNOR | Prancis | A-U4SG-T6511 |
Properti
Komposisi Kimia
Alloy 2014
| Elemen Kimia | % Hadir |
| Silikon (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Besi (Fe) | 0,50 maks |
| Tembaga (Cu) | 3.90 - 5.00 |
| Seng (Zn) | 0,25 maks |
| Mangan (Mn) | 0.40 - 1.20 |
| Magnesium (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| Titanium (Ti) | 0.15 max |
| Lainnya (Total) | 0.15 max |
| Kromium (Cr) | 0,10 maks |
| Nikel (Ni) | 0,10 maks |
| Lainnya (Masing-masing) | 0.05 max |
| Titanium + Zirkonium (Ti + Zr) | 0.20 max |
| Aluminium (Al) | Keseimbangan |
Sifat Mekanis
Profile 25mm to 75mm Wall Thickness
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 415 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 460 Min MPa |
| Kekerasan Brinell | 140 HB |
| Perpanjangan A | 7 Min % |
Profile Up to 25mm Wall Thickness
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 370 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 415 Min MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 5 Min % |
| Kekerasan Brinell | 140 HB |
| Perpanjangan A | 7 Min % |
Tube 10mm to 40mm Wall Thickness
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 400 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 450 Min MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 4 Min % |
| Kekerasan Brinell | 140 HB |
| Perpanjangan A | 6 Menit % |
Tube Up to 10mm Wall Thickness
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 370 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 415 Min MPa |
| Kekerasan Brinell | 140 HB |
| Perpanjangan A | 7 Min % |
| Perpanjangan A50 mm | 5 Min % |
Bar 150mm to 200mm Dia. & A/F
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 350 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 430 Min MPa |
| Kekerasan Brinell | 140 HB |
| Perpanjangan A | 6 Menit % |
Bar 75mm to 150mm Dia. & A/F
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 420 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 465 Min MPa |
| Kekerasan Brinell | 140 HB |
| Perpanjangan A | 7 Min % |
Bar 25mm to 75mm Dia. & A/F
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 415 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 460 Min MPa |
| Kekerasan Brinell | 140 HB |
| Perpanjangan A | 7 Min % |
Rod & Bar Up to 25mm Dia. & A/F
| Properti Mekanis | Nilai |
| Kekuatan Tarik | 415 Min MPa |
| Stres Bukti | 370 Min MPa |
| Kekerasan Brinell | 140 HB |
| Perpanjangan A50 mm | 5 Min % |
| Perpanjangan A | 6 Menit % |
Sifat Fisik Umum
| Properti Fisik | Nilai |
| Kepadatan | 2.82 g/cm³ |
| Modulus Elastisitas | 71 GPa |
| Tahanan Listrik | 0.045 x 10-6 Ω .m |
| Konduktivitas Termal | 138 W/m.K |
| Ekspansi Termal | 23 x 10-6/K |
| Titik Leleh | 535 °C |
Aplikasi
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Jembatan
- Pembuatan senjata
- Aplikasi struktural
Karakteristik
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
Informasi Tambahan
Kemampuan las
| Proses | Peringkat |
| Brazing & Soldering | Not Recommended |
| Oxygen | Not Recommended |
| Inert Gas | Not Recommended |
| Resistance, Spot, Beam | Luar biasa |
Surface Treatment
| Proses | Peringkat |
| Protective Anodising | Fair |
| Bright Anodising | Unsuitable |
| Hard Anodising | Bagus. |
| Colour Anodising | Fair (Dark colours only) |
| Plating | Sangat baik |
Ketahanan Korosi
- Resistance to atmospheric attack: Poor, especially when exposed to water or salt environments.
- To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with Lanolin based protective oil.