Aluminium, Paduan Komersial
5754 H22 Sheet & Plate
Excellent resistance to corrosion, especially seawater. Ideal in the marine, nuclear, chemical and oil & gas industries.
Aluminium alloy 5754 has excellent corrosion resistance especially to seawater and industrially polluted atmospheres such as marine, nuclear, chemical, oil & gas industry applications.
It has higher strength than 5251. This high strength makes 5754 highly suited to flooring applications.
Plate can be cut to customer requirements. Contact your local Service Centre for further details.
Please note that mechanical properties shown are for H22.
UNDUH PDF
Jangkauan
HARAP DICATAT
Jika Anda tidak melihat apa yang Anda cari, silakan hubungi pusat layanan lokal dengan kebutuhan spesifik Anda.
5754 H22 Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standar | Negara / Wilayah | Kelas / Peruntukan |
| AA | AMERIKA SERIKAT | 5754-H22 |
| UNS | Internasional | A95754 (5754-H22) |
| EN / DIN | Eropa | EN AW-5754-H22 / 3.3535 |
| EN Nama | Eropa | AlMg3-H22 |
| GB | Cina | 5754-H22 |
| BS | INGGRIS | 5754-H22 (sheet / plate) |
| AFNOR | Prancis | A-G3M-H22 |
Properti
Komposisi Kimia
Alloy 5754
| Elemen Kimia | % Hadir |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| Besi (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Magnesium (Mg) | 2.60 - 3.60 |
| Silikon (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Kromium (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Tembaga (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.10 - 0.60 |
| Lainnya (Masing-masing) | 0.00 - 0.05 |
| Lainnya (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Seng (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Aluminium (Al) | Keseimbangan |
Sifat Mekanis
Sheet & Plate 0.2mm to 40mm
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 130 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 220 - 270 MPa |
| Kekerasan Brinell | 63 HB |
| Perpanjangan A50 mm | 7 Min % |
Sifat Fisik Umum
| Properti Fisik | Nilai |
| Kepadatan | 2.66 g/cm³ |
| Titik Leleh | 600 °C |
| Ekspansi Termal | 24 x 10-6/K |
| Modulus Elastisitas | 68 GPa |
| Konduktivitas Termal | 147 W/m.K |
| Tahanan Listrik | 0.049 x 10-6 Ω .m |
Aplikasi
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Jembatan
- Pembuatan senjata
- Aplikasi struktural
Karakteristik
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
Informasi Tambahan
Fabrikasi
| Proses | Peringkat |
| Kemampuan kerja - Dingin | Sangat baik |
| Kemampuan mesin | Rata-rata |
Kemampuan las
| Proses | Peringkat |
| Kemampuan Las - Gas | Luar biasa |
| Kemampuan Las - Busur | Luar biasa |
| Kemampuan Las - Resistensi | Luar biasa |
| Kemampuan mematri | Miskin |