Aluminium, Commercial Alloy
5251 Aluminium H22 Sheet & Plate
Lega di alluminio a media resistenza con buona duttilità.
Aluminium alloy 5251 has good formability and is ideal for general sheet metal work where higher mechanical properties are required.
Mechanical properties shown are for H22 condition.
SCARICA IL PDF
Gamma
| Dimensioni del foglio | Sheet Thicknesses | Plate Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 1.0mm - 1.5mm | 4.0mm - 6.0mm |
| 2500 x 1250 | 1.0mm - 3.0mm | 4.0mm - 6.0mm |
| 3000 x 1250 | 3.0mm | 4.0mm - 6.0mm |
NOTA BENE
Se non vedi quello che stai cercando, contatta il tuo Centro servizi locale con le tue specifiche esigenze.
5251 H22 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Standard | Paese / Regione | Grado / Qualifica |
| AA | Stati Uniti d'America | 5251-H22 |
| UNS | Internazionale | A95251 (5251-H22) |
| IT / DIN | Europa | EN AW-5251-H22 / 3.3525 |
| Nome | Europa | AlMg2Mn0.3-H22 |
| Regno Unito | Cina | 5251-H22 (GB/T 3190) |
| BS | REGNO UNITO | 5251 (N4) H22 |
| AFNOR | Francia | A-G2M-H22 |
Proprietà
Composizione chimica
Alloy 5251
| Elemento Chimico | % Presente |
| Manganese (Mn) | 0.10 - 0.50 |
| Rame (Cu) | 0.00 - 0.15 |
| Magnesium (Mg) | 1.70 - 2.40 |
| Silicio (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.15 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Aluminium (Al) | Equilibrio |
Proprietà Meccaniche
Sheet and Plate 0.2mm to 25mm
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 120 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 190 - 230 MPa |
| Durezza Brinell | 56 HB |
Proprietà fisiche generali
| Proprietà fisica | Valore |
| Densità | 2.69 g/cm³ |
| Punto di fusione | 625 °C |
| Dilatazione termica | 25 x 10-6/K |
| Modulo di elasticità | 70 GPa |
| Conduttività termica | 134 W/m.K |
| Resistività elettrica | 0.044 x 10-6 Ω .m |
Applicazioni
- Boats
- Panelling and pressings
- Marine structures
- Aircraft parts
- Vehicle panels
- Furniture tubing
- Silos
- Containers
Characteristics
- Work hardening rapidly
- Readily weldable
- High corrosion resistance particularly in marine environments
Informazioni aggiuntive
Fabbricazione
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Very Good |
| Lavorabilità | Average |
Saldabilità
Aluminium alloy 5251 is a readily weldable alloy.
The recommended filler wire is 5356 when welding alloy 5251 to itself, 6XXX series alloys, 7XXX series alloys and most other 5XXX alloys.
When welding alloy 5251 to 5005, 5020, 1XXX series or 3XXX series alloys, the recommended filler wire is 4043.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Very Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Very Good |
| Brazability | Poor |