Aluminium, Commercial Alloy
5454 H22 and H32 Sheet & Plate
Medium-high strength aluminium alloy with exceptional corrosion resistance.
Aluminium alloy 5454 has very good corrosion resistance, in particular to seawater and general environmental conditions. Alloy 5454 is widely used in the manufacture of chemical storage tanks, automotive wheels and in particular those applications that may be subject to temperatures in excess of 65ºC.
SCARICA IL PDF
Gamma
NOTA BENE
Se non vedi quello che stai cercando, contatta il tuo Centro servizi locale con le tue specifiche esigenze.
5454 H22 and H32 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Standard | Paese / Regione | Grado / Qualifica |
| AA | Stati Uniti d'America | 5454-H22 / 5454-H32 |
| UNS | Internazionale | A95454 (5454-H22 / 5454-H32) |
| IT / DIN | Europa | EN AW-5454-H22 / EN AW-5454-H32 |
| Nome | Europa | AlMg3Mn-H22 / AlMg3Mn-H32 |
| BS | REGNO UNITO | 5454-H22 / 5454-H32 (equivalent use) |
Proprietà
Composizione chimica
Alloy 5454
| Elemento Chimico | % Presente |
| Manganese (Mn) | 0.50 - 1.00 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Magnesium (Mg) | 2.40 - 3.00 |
| Silicio (Si) | 0.00 - 0.25 |
| Cromo (Cr) | 0.05 - 0.20 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Rame (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilibrio |
Proprietà Meccaniche
Sheet 0.2mm to 6.0mm thick
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 180 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 250 - 305 MPa |
| Durezza Brinell | 74 HB |
Proprietà fisiche generali
| Proprietà fisica | Valore |
| Densità | 2.69 g/cm³ |
| Punto di fusione | 645 °C |
| Dilatazione termica | 23.6 x 10-6/K |
| Modulo di elasticità | 70.5 GPa |
| Conduttività termica | 135 W/m.K |
| Resistività elettrica | 34 % IACS |
Applicazioni
- Road transport bodybuilding
- Chemical and process plant
- Pressure vessels, containers, boilers
- Cryogenics
- Marine & offshore
- Pylons, poles & masts
Characteristics
- Medium to high strength
- Strengthened by cold working
- Similar to alloy 5754 with good strength in the temperature range 65 to 170 degrees centigrade.
- High fatigue strength
- It is not suitable for complex or fine extrusions
- Good formability in softer tempers
- Good weldability
Informazioni aggiuntive
Fabbricazione
Formability of alloy 5454 is good in the softer tempers and it can be extruded.
Saldabilità
Alloy 5454 has good weldability by some methods but soldering and brazing are not recommended.