Aluminium, Commercial Alloy
5754 H24 Sheet & Plate
Exceptional corrosion resistance ideal for applications in marine, nuclear, chemical, oil & gas.
Aluminium alloy 5754 has excellent corrosion resistance especially to seawater and industrially polluted atmospheres such as marine, nuclear, chemical, oil & gas industry applications.
It has higher strength than 5251. This high strength makes 5754 highly suited to flooring applications.
Plate can be cut to size as per customer requirements. Contact your local Service Centre for further details.
Please note that mechanical properties shown are for H24.
SCARICA IL PDF
Gamma
NOTA BENE
Se non vedi quello che stai cercando, contatta il tuo Centro servizi locale con le tue specifiche esigenze.
5754 H24 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Standard | Paese / Regione | Grado / Qualifica |
| AA | Stati Uniti d'America | 5754-H24 |
| UNS | Internazionale | A95754 (5754-H24) |
| IT / DIN | Europa | EN AW-5754-H24 / 3.3535 |
| Nome | Europa | AlMg3-H24 |
| Regno Unito | Cina | 5754-H24 |
| BS | REGNO UNITO | 5754-H24 (sheet / plate) |
| AFNOR | Francia | A-G3M-H24 |
Proprietà
Composizione chimica
Alloy 5754
| Elemento Chimico | % Presente |
| Manganese (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Magnesium (Mg) | 2.60 - 3.60 |
| Silicio (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Rame (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.10 - 0.60 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Aluminium (Al) | Equilibrio |
Proprietà Meccaniche
Sheet & Plate 0.2mm to 25mm
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 160 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 240 - 280 MPa |
| Durezza Brinell | 70 HB |
| Allungamento A50 mm | 6 Min % |
Proprietà fisiche generali
| Proprietà fisica | Valore |
| Densità | 2.66 g/cm³ |
| Punto di fusione | 600 °C |
| Dilatazione termica | 24 x 10-6/K |
| Modulo di elasticità | 68 GPa |
| Conduttività termica | 147 W/m.K |
| Resistività elettrica | 0.049 x 10-6 Ω .m |
Applicazioni
- Treadplate
- Shipbuilding
- Vehicle bodies
- Rivets
- Fishing industry equipment
- Food processing
- Welded chemical and nuclear structures
Characteristics
- Excellent weldability
- Good formability
- Excellent resistance to seawater & industrial chemical corrosion
Informazioni aggiuntive
Fabbricazione
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Very Good |
| Lavorabilità | Average |
Saldabilità
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Excellent |
| Weldability - Arc | Excellent |
| Weldability - Resistance | Excellent |
| Brazability | Poor |